Náduť madagaskarská dokáže pomoci stejně jako aloe, k dostání je však mnohem snáz

nadut
Zdroj foto: Forest & Kim Starr, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons

Náduť madagaskarská: Vypadá exoticky a jako bonus roste opravdu rychle, listy vhodné k využití tak budete sklízet opravdu brzy. Pěstování nádutě madagaskarské naštěstí není těžké. Pokud jste doma někdy měli kalanchoi alias kolopejku, pak máte zkušeností dost a dost.

Tuhle skvělou pomocnici si jednoduše vypěstujete v květináči

Především i pamatujte, že jde  o rostlinu milující světlo. Nejlépe se jí tedy bude dařit u jižních nebo jihovýchodních oken. Není nutní ji stínit a chránit před přímým slunečním zářením. Naopak je-li světla nedostatek, vývoj listů se velmi zpomalí a vy tak budete na úrodu čekat déle. Během podzimních  a zimních měsíců je pak vhodné náduť dosvětlovat lampou – celkem by měla mít 10 hodin světla denně. Poroste samozřejmě i bez tohoto opatření, ale opět tím zvýšíte její výnos.

A jaké jsou vhodné teploty? Náduť se bude cítit nejlépe při letních teplotách v rozmezí 25-28 ° C. Během slunečných dní ji bez obav vezměte ven, ovšem noci ji opět přeneste domů, abyste předešli nebezpečnému podchlazení rostliny. V zimě pak udržujte pokojovou teplotu v doporučeném rozmezí 22-24 ° C. Není tedy vhodné tuto rostlinu umísťovat do blízkosti zdrojů tepla.

Rosení není nutné, dobré hnojení naopak ano

Náduť velmi dobře snáší suchý vzduch – koneckonců jde o sukulent, takže se nemusíte obtěžovat s rosením nebo stavěním květináče na misku s vlhkými kamínky. Ovšem během opravdu horkého počasí ji trocha vzpruhy v podobě rozprašovače s vodou prospěje. Provádějte tento úkon ovšem pouze večer.

Samotnou zálivku pak realizujte prostřednictvím odstáté vody o pokojové teplotě. V létě je nutná zálivka hojnější, během zimy naopak závlahu uberte. Listy v tomto období také v žádném případě nestříkejte. A čím náduť hnojit, aby se do jejích listů nedostaly žádné škodlivé látky? Možností je mnoho, ovšem nejlépe se na ni osvědčuje infuze z čerstvého hnoje. A jak ji připravit?

Není na tom vůbec nic složitého  a pokud máte přístup k čerstvému hnoji (klidně od sousedů a od libovolného zvířete), pusťte se do toho. Vezměte vhodnou nádobu a vložte do ní jeden díl hnoje, dolijte dvěma díly vody a nechte dva týdny stát. Během prvních 4-5 dnů hnojivo promíchejte, později si už celého procesu všímat nemusíte. Po této době infuzi hnoje zřeďte (1:1) a zalévejte náduť jednou za dva týdny.

Pozor si naopak dejte na alkalická hnojiva, jako je například vápno nebo oblíbený dřevěný popel. Ta kondici nádutě rozhodně neprospívají. A pokud se vám nechce infuzi z hnoje připravovat, nebo pro to doma jednoduše nemáte podmínky, vsaďte na dostupná hnojiva, určená pro bylinky. Ovšem pozor na zmíněné alkalické složky!

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here