Mydlice lékařská si vás získá. Krásně kvete a pěkně voní. Jedná se o rostlinu, která má léčivý účinek, ale také si z ní můžete připravit prací prostředek nebo šampon. Jak na to?
Jsou rostliny, které zkrášlí zahradu, přilákají opylovače a některé z nich lze využít i pro další účely. Mezi takové patří mydlice lékařská. Nabízí pestré využití. Nejen konzumovat ji lze, ale také využít pro výrobu pracího prostředku či šamponu na vlasy.
Vděčná rostlina do každé zahrádky
Mydlici lékařskou je možné pěstovat ze semen, případně ukládat do zeminy části oddenků. Obojí se provádí na podzim. Rostlině svědčí lehčí, vápnitá a vlhká půda. Na péči je zcela nenáročná. Zkrášlí vaši zahradu. Mydlice nejen krásně kvete, ale i pěkně voní.
Sběr kořenu
Sbírá se kořen, a to v období od konce září až do listopadu, tj. po odkvětu rostliny. Ideální je sběr v dopoledních hodinách. Kořen je třeba rychle omýt pod tekoucí vodou a sušit na slunci nebo při umělém teple. Použít lze loupaný i neloupaný. Bezprostředně před použitím je třeba kořen nakrájet na drobné kousky.
Pestré využití mydlice
Rostlina obsahuje poměrně značné množství saponinu, což je látka, která má čisticí účinek. Dokáže změkčit vodu. To jsou důvody, proč dříve byla mydlice používána při praní prádla. K tomuto účelu je možné využít i dnes. A nejen to. Vyniká i pro svůj léčivý účinek. Usnadňuje odkašlávání, rozpouští hlen. Používá se k léčbě kožních onemocnění, jakožto ke zlepšení metabolismu. Zevně ji lze použít na omývání kůže postižené mykózou, na léčbu pásového oparu. Přestože se dá použít celá rostlina, tak nejvíce se využívá právě kořen, neboť má největší sílu.
Příprava šamponu z mydlice
Je to snadné a jednoduché. Lžičku nakrájeného sušeného kořene mydlice přelijte 0,5 litrem vroucí vody a nechte ½ hodiny odstát. Poté sceďte. Hotový odvar přelijte do sklenice a používejte jako běžný šampon. Používat ho můžete maximálně cca týden, neboť rychle podléhá zkáze.
Zdroj: bylinkyprovsechny.cz, hobby.instory.cz