Česky:
Mydlice lékařská |
Latinsky:
Saponaria officinalis |
Slovensky:
Mydlica lekárska |
Léčivé účinky
- napomáhá při odkašlávání a léčí kašel
- odhleňuje sliznice
- zvyšuje sekreci sliznic, čímž napomáhá k jejich čištění
- potlačuje vznik plísní
- používá se při léčbě mykóz a plísních nehtů
- ozdravuje a léčí pásový opar
- používá se při čištění jater a při zánětu průdušek
Použití
Mydlice lékařská – Léčivé účinky mydlice lékařské jsou známé od středověku. Dříve ji lidé používali k nejrůznějším očistným terapiím, pomáhala při léčbě nastydnutí i zánětech.
Později se přestalo její vnitřní užívání doporučovat, pro její dráždivé účinky zažívacího traktu. V současnosti je léčivka používána v homeopatii.
Hospodyňky přidávaly mydlici lékařskou do výroby domácího mýdla, šamponu nebo jako prací prostředek, díky jejím schopnostem změkčovat vodu. Má výborné účinky na aknózní pleť, proto se z ní dělají dodnes pleťové masky.
O mydlici lékařské
Mydlice lékařská je svým vzhledem velmi půvabnou a oblíbenou bylinkou. Roste do výšky 25 až 80 centimetrů a její jemné, fialově (někdy červeně) zbarvené květy se často vyskytují v květinových vazbách lučních kytic. Lodyhy jsou zřetelně třížilné, krátce řapíkaté a špičaté.
Bylina roste na březích toků a rybníků, v příkopech, podél cest nebo na mezích, v křovinách či rumištích v kypré, vlhké a dusíkaté půdě. U nás se vyskytuje od nížin až do podhorských oblastí.
Mydlice lékařská má vysoký obsah saponinu, který napomáhá při odkašlávání a zároveň zvyšuje sekreci sliznic, čímž napomáhá při jejich pročištění. Pomáhá také při látkové výměně a při poruchách metabolismu. Je silně močopudná a potopudná.
Dnešní moderní medicína využívá mydlici lékařskou pro výrobu homeopatik. Vnitřní užití v podobě čajů se nedoporučuje, ačkoli dříve se vnitřně konzumovala. Můžeme si z ní však doma vyrobit mnoho přípravků na vlasy, pleť a pokožku.
Kontraindikace:
Neužívejte v případě akutního krvácení z gastrointestinálního traktu, při gastroenteritidě, u onemocnění jater, po operaci břicha a při průjmu. Konzumace v nadměrném množství může způsobit nevolnost, zvracení a dlouhotrvající průjem.
Domácí recepty
Odvar: Pro léčbu aknózní pleti, ekzémů, pásového oparu či plísní použijeme hrst nasušené směsi mydlice lékařské, kterou necháme deset minut povařit ve 450 mililitrech vody. Následně odvar necháme vychladnout, scedíme a uchováváme v lednici. Do odvaru namáčíme látku, která se následně přikládá na postižené místo
Domácí mýdla: Při výrobě domácích mýdel se hojně používá mydlice pro své, jak už název napovídá, mydlící účinky. Čerstvou rostlinu nasekáme nadrobno a přidáme do přírodních mýdel.