Mydlice lékařská

Česky: 

Mydlice lékařská
Latinsky:

Saponaria officinalis
Slovensky: 

Mydlica lekárska

Léčivé účinky

Česky: Mydlice lékařská Latinsky: Saponaria officinalis Slovensky: Mydlica lekárska
  • napomáhá při odkašlávání a léčí kašel
  • odhleňuje sliznice
  • zvyšuje sekreci sliznic, čímž napomáhá k jejich čištění
  • potlačuje vznik plísní
  • používá se při léčbě mykóz a plísních nehtů
  • ozdravuje a léčí pásový opar
  • používá se při čištění jater a při zánětu průdušek

Použití

Mydlice lékařská – Léčivé účinky mydlice lékařské jsou známé od středověku. Dříve ji lidé používali k nejrůznějším očistným terapiím, pomáhala při léčbě nastydnutí i zánětech.

Později se přestalo její vnitřní užívání doporučovat, pro její dráždivé účinky zažívacího traktu. V současnosti je léčivka používána v homeopatii.

Hospodyňky přidávaly mydlici lékařskou do výroby domácího mýdla, šamponu nebo jako prací prostředek, díky jejím schopnostem změkčovat vodu. Má výborné účinky na aknózní pleť, proto se z ní dělají dodnes pleťové masky.

O mydlici lékařské

Mydlice lékařská je svým vzhledem velmi půvabnou a oblíbenou bylinkou. Roste do výšky 25 až 80 centimetrů a její jemné, fialově (někdy červeně) zbarvené květy se často vyskytují v květinových vazbách lučních kytic. Lodyhy jsou zřetelně třížilné, krátce řapíkaté a špičaté.

Bylina roste na březích toků a rybníků, v příkopech, podél cest nebo na mezích, v křovinách či rumištích v kypré, vlhké a dusíkaté půdě. U nás se vyskytuje od nížin až do podhorských oblastí.

Mydlice lékařská má vysoký obsah saponinu, který napomáhá při odkašlávání a zároveň zvyšuje sekreci sliznic, čímž napomáhá při jejich pročištění. Pomáhá také při látkové výměně a při poruchách metabolismu. Je silně močopudná a potopudná.

Dnešní moderní medicína využívá mydlici lékařskou pro výrobu homeopatik. Vnitřní užití v podobě čajů se nedoporučuje, ačkoli dříve se vnitřně konzumovala. Můžeme si z ní však doma vyrobit mnoho přípravků na vlasy, pleť a pokožku.

Kontraindikace:

Neužívejte v případě akutního krvácení z gastrointestinálního traktu, při gastroenteritidě, u onemocnění jater, po operaci břicha a při průjmu. Konzumace v nadměrném množství může způsobit nevolnost, zvracení a dlouhotrvající průjem.

Domácí recepty

Odvar: Pro léčbu aknózní pleti, ekzémů, pásového oparu či plísní použijeme hrst nasušené směsi mydlice lékařské, kterou necháme deset minut povařit ve 450 mililitrech vody. Následně odvar necháme vychladnout, scedíme a uchováváme v lednici. Do odvaru namáčíme látku, která se následně přikládá na postižené místo

Domácí mýdla: Při výrobě domácích mýdel se hojně používá mydlice pro své, jak už název napovídá, mydlící účinky. Čerstvou rostlinu nasekáme nadrobno a přidáme do přírodních mýdel.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty