Využije léčivé moruše – poradíme s dávkováním i uchováním na zimu

moruse
Zdroj foto: Agnieszka Kwiecień, Nova / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Moruše: Jde o ovoce, které v našich krajích začínáme vídávat stále častěji. A je to rozhodně dobře. Vždyť léčivé vlastnosti moruše bílé (Morus alba L.) byly známy už starým Číňanům. Ovšem léčivé jsou také listy.

Původní domovinou moruše je právě Čína. Je tu ceněna pro své listy – ovšem z trochu jiných důvodů, než si možná myslíte. Tvoří totiž hlavní potravu bource morušového. Ano, přesně toho motýla, jehož housenky produkují ve svých kokonech hedvábí.

Moruše vám pomohou s regulací krevního cukru

A nejenom s ním. Ovšem jejich přínos v tomto ohledu je neoddiskutovatelný. Dokáží totiž zpomalit rozkládání škrobů, které přirozeně obsahují mnohé potraviny (např. pečivo nebo ovoce). Hladina krevního cukru se tedy zvyšuje postupně.

Podle studií mají moruše příznivý vliv také na hubnutí. Tady se však používá spíše extrakt z listů. První pokusy byly provedeny na myších, testy na lidech jsou prozatím v běhu. Pokud se však snažíte regulovat svou hmotnost a hledáte vítaného pomocníka k úpravě stravy a vylepšenému životnímu stylu, pak vám mohou přípravky z moruše výrazně pomoci.

Plody moruše dopřejte zejména svému mozku

Látky v moruši dokáží působit preventivně i proti Alzheimerově chorobě. Blokují totiž činnost proteinu β-amyloid1-42, který se pravděpodobně na nezvratných změnách mozku významně podílí. A u již vytvořených proteinů snižují jejich neurotoxicitu.

Ochrání vás také před vysokou hladinou špatného cholesterolu v krvi, což je skvělá prevence proti ateroskleróze a dalším nemocem oběhového systému. V sezóně moruší si je tedy neváhejte trhat přímo ze stromu. Chutnají sladce, možná trochu nezvykle. Ale jen na první ochutnání. Tvarem připomínají maliny nebo ostružiny a mohou se pyšnit mnoha barvami – od bílé až po tmavě fialovou – (téměř černou).

moruse strom
Zdroj foto: Alborzagros / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Léčivý čaj z moruše

Listy si nasušte do zásoby volně na vzduchu. Nesmí zhnědnout. Jakmile se po doteku rozpadají, máte hotovo a stačí je přesunout do vhodné nádoby, nejlépe s vakuovým uzávěrem. Pokud však moruše v okolí nemáte, sušené listy pořídíte v každé dobře zásobené lékárně.

A jak na přípravu čaje? Lžičku podrcených lístků zalijte šálkem horké vody. Počkejte pět minut, sceďte a vypijte. A to nejlépe třikrát denně před jídlem. Dlouhodobé užívání moruše nemá žádné vedlejší účinky, pozor by si měli dát jen lidé, trpící cukrovkou a také těhotné a kojící ženy, u nichž prozatím nebyly možné vedlejší účinky na plod dostatečně prozkoumány.

Čaj využijete také v kosmetice. Do odvaru jednoduše namočte vhodnou textilii a přiložte ji jako obklad na nejrůznější skvrny na těle. Moruše dokáže vybělit ty stařecké, ale třeba také pihy, vyskytující se na nevhodných místech. A poslouží také jako tonikum pro osvěžení pleti, které zabrání jejímu předčasnému stárnutí a pokožku dobře hydratuje.

Morušový kompot zcela bez cukru

A jak si užít léčivých účinků plodů moruše? Na zimu je uchováte ve skleničce, ovšem díky našemu receptu v opravdu 100 % kondici. Plody moruše jsou totiž tak sladké, že už žádný další cukr potřebovat nebudete. Stačí, pokud budete sbírat ty, které samy doslova odpadávají od stopky. Ty pak dobře omyjte a osušte. Poté je dobře propasírujte přes síto (nemělo by být kovové), případně je alespoň podrťte dřevěnou lžící.

Náš tip: z bylinek marmelády

Přesypte do hrnce a lehce podlijte vodou. Přiveďte k varu a následně plamen snižte na minimum. Za občasného míchání prohřívejte jednu hodinu. Poté ještě horkou marmeládu přelijte do sklenic. Ty zavařte po dobu půl hodiny a nechte pomalu vychladnout. Nakonec uložte ve spíži a odebírejte dle potřeby. Získáte zásobárnu mnoha cenných látek na celou zimu.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here