Mořena barvířská – bylinka pro léčbu močového ústrojí

morena barvirska
Zdroj foto: H. Zell / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Mořena barvířská je dnes možná málo známá, ale jinak je to bylinka, kterou znali již ve starověku a používali její kořen a oddenek právě k léčení močového ústrojí a rozpouštění ledvinových kamenů. Můžeme mořenu využít i dnes?

Jak bylinka vypadá

Rostlina je vysoká 40–100 cm, má přímou lodyhu, která však může být i popínavá, květenstvím je řídká lata, oddenek je článkovaný a červeně barvící.

Kde bylinka roste

Rostlina je původní ve východním Středomoří, avšak během středověku byla pěstována v různých zemích, zejména tam, kde se její oddenek používal k barvení látek (Francie, Anglie, Německo). Dnes je v mnoha zemích zplaněná.

Co se sbírá

Sbírají se kořeny a oddenky, a to na jaře, nebo na podzim, kdy mají největší sílu. Bylinka obsahuje purpurin, rubiadin, glykosidy, kyselinu ruberytrovou.

Na co se bylinka používá

Zejména kyselina ruberytrová působí právě příznivě na močové ústrojí, má schopnost zabraňovat tvorbě močových kamenů, ledvinových kamenů a snad i žlučových kamenů, mírní koliky a záněty, má dezinfekční účinky. Používá se odvar nebo výluh.

Jak si připravit odvar

Oddenek, který jste sesbírali na jaře nebo na podzim tak, abyste nepoškodily všechny rostliny, omyjte, zalijte vroucí vodou a nechte 15 minut louhovat. Poté přeceďte a nechte vychladnout. Pijte při výše zmíněných obtížích, avšak jen jeden šálek denně.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here