Momordika hořká

Česky:  

Momordika hořká
Latinsky:  

Momordica charantia
Slovensky:  

Momordika horká

Momordika hořká (Momordica charantia) je latinský název malého, lidově řečeného hořkého melounu či dalšího názvu hořké okurky. Je to rostlina, která produkuje zvláštní ovoce.

Česky: Momordika hořká Latinsky: Momordica charantia Slovensky: Momordika horká

Léčivé účinky

  • Používá se jako léčba diabetu.
  • Brání spalničkám.
  • Působí proti hepatitidě.
  • Topické aplikace se používají k hojení ran.
  • Používá se jako afrodiziakum.
  • Má protizánětlivé účinky.
  • Snižuje hladinu cukru v krvi.

Použití a přípravky

Pro léčivé účinky se v bylinné medicíně používá ovoce, semínka, listy i stonky rostliny.

V Amazonii se hořký meloun používá při vaření a také jako lék. Ovoce a listy se přidávají do fazolí nebo polévek. Mají hořkou nebo kyselou chuť.

Momordica charantia je používána v mnoha částech Jižní Ameriky pro širokou škálu onemocnění, jako je malárie, spalničky, kožní problémy a další.

V asijských zemích se mladé ovoce používá při vaření, protože je bohaté na vitamín A, vitamín C, uhlohydráty a železo.

Na Jamajce se listy používají k přípravě čaje, což poskytuje úlevu od spasmodických bolestí tlustého střeva.

Dnes můžeme rostlinu koupit ve formě prášku.

O momordice

Momordica charantia vyžaduje pro svůj růst tropické podmínky. Proto ji můžeme najít v tropických částech Asie, Afriky, Jižní Ameriky a Karibiku. Jedná se o tropickou révu. Může dorůst výšky 180 až 240 cm. Má laločnaté listy a samčí i samičí květy. Ty jsou žluté barvy a rostou v listech, které mají podobný tvar jako vinná réva. Samotný plod pak připomíná tak trochu nepovedený hrozen, když je mladý, po dozrání pak připomíná salátovou okurku.

Plody rostou z květů a mají podlouhlý a dosti hrubý exteriér. Když jsou mladé, jsou plody zelené a obsahují bílá semena. Po dozrání se ovoce mění na oranžovo-žluté s červenými semeny.

Nežádoucí účinky a možné interakce

Přestože je to poměrně bezpečná rostlina, užívejte ji v předepsaných dávkách. Při konzumaci podle doporučené dávky je nepravděpodobné, že hořký meloun způsobí škodlivé vedlejší účinky.

Nadměrný příjem může způsobit bolesti břicha, průjem, nevolnost nebo bolest hlavy. Je známo, že semena jsou obzvláště toxická.

Lidé, kteří trpí hypoglykemií, by neměli konzumovat hořký meloun, protože by to mohlo zhoršit jejich stav.

Vzhledem k tomu, že hořký meloun snižuje hladinu glukózy v krvi, může způsobit koma u těch, kteří jsou náchylní k hypoglykémii.

Také může mít nepříznivý vliv na plodnost u mužů i žen. Těhotné ženy by se měly vyvarovat užívání.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů