Mochna husí

Česky:  

Mochna husí
Latinsky: 

Potentilla anserina
Slovensky: 

Nátržník husí

Mochna husí je vytrvalá bylina. Její současné využití je méně časté než v minulosti, nejspíše to má co dočinění s jejím menším výskytem.

mochna husí
Česky: Mochna husí Latinsky: Potentilla anserina Slovensky: nátržník husí

Léčivé účinky

  • Uvolňuje křeče.
  • Pomáhá při bolestivé menstruaci.
  • Má protiprůjmové účinky.
  • Má protizánětlivé účinky.
  • Pomáhá zastavovat krvácení.
  • Pomáhá hojit rány.

Použití a přípravky

Používá se nať, někdy kořen. Rostlina se užívá jako prostředek pro uvolnění křečí. Užívá se vnitřně v nálevu (2—3krát denně 2 čajové lžičky řezané drogy na šálek vody) nebo v prášku (3—4krát denně na špičku nože s čajovým nápojem nebo červeným vínem, spolu s mátou a meduňkou) proti průjmům, hlavně tehdy, jsou-li doprovázeny křečemi, při kolikách a bolestivé menstruaci, u gynekologických afekcí, při všech křečových stavech.

Protože účinek protikřečový se dostavuje pomalu, je možno užívat mochnu preventivně jako ochranný prostředek již několik dní před menstruací.

Zevně se mochna uplatňuje v koupelích při špatně se hojících a mokvajících ranách.

  • Gynex, obsahující mochnu husí, je přípravek s fytohormony, které mají velmi dobrý vliv na normální činnost ženských orgánů.
  • Kapky Estrozin s mochnou harmonizují hormonální systém a navrací tělu sílu a svěžest.

 

Kontraindikace:

Kontraindikací je těhotenství, kojení a přecitlivělost na rostlinu. Mochna se rovněž nehodí pro osoby s chronickým průjmem a ulcerací tlustého střeva. Nepodávejte dětem.

O mochně husí

mochna husí účinkyMochna husí (Potentilla anserina) je nízká vytrvalá bylina. V českých zemích je hojná na návsích, u cest, v močálech, na březích rybníků a řek od nížiny do podhůří.

Nať obsahuje dosud chemicky blíže neurčenou složku, stopy silice a tříslovinu (až 2%), tormentol, dosud neurčené flavony a hořčinu. Nositelem protikřečového účinku je glykosidní sloučenina.

Mochna působí na hladké svalstvo a uvolňuje křeče. Je znám také účinek protizánětlivý a svíravý. Vařením drogy se zhoršuje aroma nápojů.

Mochna není příliš oblíbená u zemědělců, pro něž představuje obtížný plevel, který se rychle množí. Mochna husí má podobné vlastnosti jako Mochna nátržník, ale obsahy látek se liší.

Čaj z mochny –do cca 250 ml vroucí vody přidáme 2 lžičky mochny (může být sušená nebo čerstvá). Louhujeme cca 15 minut. Pijeme 1 až 2 hrnky denně. Je proti průjmům a křečím.

Obklady z mochny – do látky zabalíme 100g sušené mochny. Zahřejeme pomocí páry nad horkou vodou. Teplé přiložte na bolavé místo a upevněte šátkem.

foto: Kari Pihlavilta, nz_willowherb
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů