Menopauza neznamená konec života, když vsadíte na ty správné bylinky

menopauza
Zdroj foto: envato

Ano, je to tak, ani menopauza není konec života, některé ženy by vám dokonce řekly, že je to nový začátek. Pomozte si bylinkami, pokud pociťujete jakékoliv z následujících potíží.

Napětí a vnitřní neklid

Napětí a vnitřní neklid mohou být průvodními jevy i při menopauze. Pomůže koupel z byliny zvané srdečník. Smícháme jej s meduňkou a květy levandule, a to všechno stejným dílem. Hrst této směsi přelijeme litrem vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Poté scedíme a přidáme do koupele. Ale pozor: Její teplota by měla být kolem 38 až 39 °C a neměla by přesáhnout 20 minut. Po koupeli je ideální zabalit se do županu, ručníku nebo deky a jít si alespoň na chvíli lehnout. Nejlepších výsledků dosáhnete, když si koupel připravíte těsně před spaním.

levandule kvet
Zdroj foto: envato                      levandule

Oslabené srdce, sklony k infarktu

Protože v menopauze vás již nechrání estragon (nebo jen velmi málo), budete mít od menopauzy také vyšší riziko infarktu či mozkové mrtvice. Ale i tomu se dá předcházet, a dokonce pomocí bylinek, nikoliv pomocí chemických „koktejlů“. Na čaj pro posílení srdce budete potřebovat: 1 díl natě meduňky + 1 díl natě srdečníku + 1 díl listu a/nebo květu hlohu. Lžičku směsi těchto bylin přelijeme 250 ml vroucí vody, necháme 5 až 10 minut louhovat a pijeme 2x až 3x denně. Dá se pít i dlouhodobě, anebo si udělat kúru 14 dní, pak týden volno a pak zase kúru 14 dní.

tresne
Zdroj foto: I, Clayoquot, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons                     třešně

Zralá pleť

Kvůli úbytku estragonu a dalších ženských hormonů můžete pociťovat, že vaše pleť stárne. Na omlazení pleti vyzkoušejte třešně. Asi lžíci rozmačkaných třešní (anebo šťávu z nich) smíchejte se dvěma lžícemi tvarohu, naneste na obličej a nechte působit maximálně 20 minut. Poté smyjte, obličej osušte a ošetřete vhodným krémem.

Návaly horka a noční pocení

Návaly horka patří asi k nejčastějším příznakům, které ženy v menopauze pociťují. Ovšem i ty můžete zvládnout, a to pomocí těchto bylinek: šalvěj, jeřáb ptačí, srdečník, jetel, yzop, přeslička. Vyzkoušejte čaje z jedné bylinky i jejich kombinace (1 lžička bylinky nebo směsi přelitá šálkem vroucí vody, vyluhovaná 10 minut), nebo koupele (ty jsou ideální ze srdečníku nebo jetele a přesličky). Dále je přes den možné použít květovou vodu z růžových lístků k postřikování obličeje. Nejlépe pomáhá vychlazená.

ruze
Zdroj foto: envato                             růže

Nespavost

Také nespavost trápí mnoho žen po menopauze a vůbec mnoho starších lidí. A přitom i tady nabízí příroda pomoc. Nejlepší na nespavost jsou čaje z meduňky nebo majoránky či lípy (i kombinace všech tří). Dále pak koupele z meduňky, srdečníku, divizny, heřmánku, mateřídoušky a levandule. Do koupele můžete kromě odvaru přidávat i éterický olej – opět se hodí lípa, heřmánek, meduňka nebo levandule. Výborná je levandulová sůl v biokvalitě přidávaná přímo do koupele.

Gynekologické potíže

S gynekologickými potížemi jako by se během přechodu roztrhl pytel. Při poševních nákazách a výtocích, které se opakují, vyzkoušejte čaj z hluchavky bílé nebo tinkturu vyrobenou z hluchavky, řebříčku, měsíčku a kořene pampelišky. Nemoci dělohy, nebo dokonce rakovina ukazují na hlubší problémy ve vás nebo ve vaší rodině. Měly byste se pokusit své vztahy dát do pořádku. Protirakovinné potraviny, jako jsou zelený čaj, kurkuma, česnek a borůvky, vám pak pomůžou zabojovat s nemocemi na fyzické úrovni.

Ztráta libida

Ženy v přechodu si často stěžují na ztrátu libida. To ale bývá způsobeno spíše suchými sliznicemi v tomto období, které způsobují nepříjemný pocit při pohlavním styku. Pomůže vám lněné semínko – nejen jako vnitřní lék, ale i jako přírodní lubrikační gel, který z něj můžete vyrobit (nebo koupit v lékárně).

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here