Mattioliho herbář původně vznikl jako komentář k jinému bylinkáři – De materia medica od antického učence Pedania Dioskurida z Anazarby. Ale časem tolik nabyl na obsáhlosti, až se začal pojmenovávat Mattioliho herbář a překládat do národních jazyků.
Pedanius Dioskuridos
Pedanius byl antický učenec žijící zhruba mezi 40 až 90 rokem našeho letopočtu a je autorem řecky psané pětidílné encyklopedie De materia medica, která obsahovala poučení o bylinkách a jejich léčivých účincích, léčení nemocí a neduhů a byla tak obsáhlá a věcná, že se používala v evropských i mimoevropských zemích déle než 1500 let.
Pietro Andrea Mattioli
Mattioli byl renesanční botanik a lékař italského původu. Studoval medicínu v Padově a svého času působil i v Praze jako osobní lékař arciknížete Ferdinanda Tyrolského.
Mattioliho herbář
Mattioliho herbář je rozšířené dílo Pedania Dioskúrida a původně mělo jít jen o komentáře k němu. Mattioli byl však tak pečlivý, že do díla zanášel postupně všechny nové znalosti, a tak vzniklo vskutku obdivuhodné kolosální dílo, které obsahovalo všechno tehdejší vědění o bylinkách a jejich léčivých účincích. Kniha byla poprvé vydána roku 1544 a od té doby ještě mnohokrát. Zajímavé jsou knižní ilustrace bylinek, které jsou dřevořezové a velmi podrobně zachycují jejich přesnou podobu. Stejně tak je důležité zmínit, že herbář byl kromě latiny překládán do národních jazyků – čeština, němčina aj., aby se dostal do širšího povědomí, což se také podařilo, protože jej měly domácnosti doma a řídily se jím při léčbě chorob. A používal se i jako kuchařka, podle které se skutečně vařilo, nebo dokonce jako beletrie – měšťané si v něm četli o různých rostlinách apod. Herbář se používal v nezměněné podobě ještě určitě po roce 1800.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.bylinkyprovšechny.cz, Hoffmannová – Jebavý, Rostliny v domácí lékárně, Knihkupectví U Podléšky, Božkov 1991