Maniok a jeho přínosy pro zdraví – opravdu jde o cennou zásobárnu minerálních látek a vitamínu B?

maniok
Zdroj foto: pixabay

Maniok: V poslední době se o této bylince hodně mluví a to zejména v souvislosti se zdravou výživou. Ovšem opravdu se s konzumací tapiokových perel a dalších produktů z manioku pojí tolik pozitiv, jak se nás snaží přesvědčit četné reklamní letáky?

Tapiok je velmi známou položkou zdravého jídelníčku, u nás jsou k dostání zejména luxusně vyhlížející perly, o něco hůře je na tom pak mouka. Obojí se však získává z kořene manioku jedlého (Manihot esculenta), který pochází z Jižní Ameriky. Ovšem zatímco někteří tvrdí, že se s konzumací manioku pojí celá řada zdravotních přínosů, jiní v něm spatřují jen jakousi výplň jídelníčku. A jak je to tedy doopravdy?

Sladké brambory tak trochu jinak

I když si tuto přezdívku spojujeme spíše s hlízami povijnice batátové (latinsky Ipomoea batatas) alias s batáty, někdy se používá právě i v souvislosti s tapiokem. Ovšem tapiok je tvořen prakticky kompletně čistým škrobem. O tom ostatně svědčí i jeho nutriční hodnoty.

Ve 100 gramech tapioky najdeme přibližně:

1530 kJ / 360 kcal

sacharidy: 90 g (cukry: 0 g)

sůl: 0,06 g

Ano, to je opravdu kompletní výčet – žádné tuky ani bílkoviny. Jen škroby. Ano v mnoha zdrojích se lze dočíst, že tapiok obsahuje například draslík, hořčík, vápník či vitamín B, ovšem jejich množství je tak malé, že s nimi z hlediska správně nutričně vyváženého jídelníčku zkrátka nelze vůbec počítat. Bohužel.

Kde se tapiokové perly a mouka používají?

Nejčastěji se uplatní v jídelníčku lidí, kteří z nějakého důvodu nemohou nebo nechtějí konzumovat lepek. Skvěle zahustí omáčky, samostatně pak perly z tapioku dají vzniknout pudinkům a dalším dezertům. Mouka se pak uplatní i při bezlepkovém pečení.

A samozřejmě nesmíme zapomenout ani na oblíbený Bubble tea, který bychom si bez tapioku nedokázali vůbec představit.

Jak je to se zdravotními přínosy tapioku doopravdy

Z výše uvedeného odpověď jasně vyplývá. Ve 30 gramech tapioky najdeme asi 100 kalorií. Ovšem nic víc. Z nutričního hlediska nám tak jakékoliv jiné alternativní mouky nabídnou více. Tapiok by dokonce šlo považovat i za tzv. prázdné kalorie, i když si pod tímto pojmem obvykle představujeme něco docela jiného.

Tapiok je však bezlepkový a může pomoci nadýchat a načechrat těsto tam, kde to běžné výrobky doporučované pro tento typ stravování jednoduše nezvládnou. Takže zcela ho zavrhovat by byla také škoda.

Měli byste vědět: tapioková mouka není totéž co manioková, byť se navzájem často zaměňují. Každá z nich se však používá trochu jinak.

Tapiok prospívá našim střevům

Ovšem byla by chyba vnímat tento nezvyklý produkt jen v negativním světle. Patří totiž mezi tzv. odolné škroby, které naším trávením procházejí takřka beze změny. Funguje tedy jako kvalitní vláknina a jako bonus také poskytuje výživu našim přátelským bakteriím, které nám významně pomáhají s trávením.

Měli byste vědět: odolný alias rezistentní škrob najdeme také v bramborách, rýži nebo třeba v zelených banánech.

mineralni latky
Zdroj foto: pixabay

Může být maniok jedovatý a nebezpečný?

Čas od času se také vynoří zvěsti o nemoci konzo, způsobené konzumací nedostatečně tepelně upraveného kořene manioku. Ano, je pravda, že se v kořenech této rostliny zcela běžně vyskytuje látka, kterou nazýváme linamarin. Ta se po konzumaci mění na kyanovodík a výsledek je stejný, jako při otravě známějším kyanidem. Ovšem toto se děje jen v Africe, kde lidé v období nedostatku či války konzumují stravu s nedostatečnou tepelnou úpravou. Při nákupu maniokové ani tapiokové mouky či perel nám nic podobného určitě nehrozí.

Další důležitou otázkou je také alergie. Pokud trpíte alergií na latex, měli byste si při pojídání výrobků z manioku dát pozor. Existuje tu totiž riziko tzv. zkřížené alergie. Jinými slovy – pokud jste už někdy v minulosti dostali po setkání s latexem vyrážku, může vás totéž potkat i ve chvíli, kdy si dopřejete něco dobrého z manioku. Případy alergie jsou však naštěstí celkem vzácné.

Jak na správnou přípravu tapiokových perel

I když už teď víte, že to s jejich nutriční hodnotou ani účinky na organismus není nijak slavné, dost možná přesto dostanete chuť na lahodný tapiokový pudink nebo obdobný dezert. A v takovém případě byste měli vědět, jak si poradit s jeho přípravou. Pokud ji totiž zanedbáte nebo podceníte, může být výsledek bez nadsázky odporný.

Pozor dejte zejména na fázi namáčení

Ta by měla nejlépe probíhat přes noc. V ideálním případě tedy začněte s přípravou tapiokových perel večer. Nasypte je do vhodné misky a zalijte vodou – a to tak, aby její hladina dosahovala asi jeden centimetr nad perly. Voda by měla být studená nebo nanejvýš vlažná. Přikryjte pokličkou nebo utěrkou a dovolte perlám, aby při pokojové teplotě nasály maximum tekutiny.

Pokud tolik času nemáte, zkraťte interval namáčení asi na dvě až tři hodiny. Ale pamatujte na to, že o to déle se budou později perly vařit a o to déle budete muset také vy zůstat u plotny.

Na počátku věnujte perlám náležitou péči

A co si počít před přípravou? Přebytečnou vodu slijte a nahraďte ji mlékem. To může být živočišné nebo rostlinné, to záleží na vás. Přiveďte k varu a dobře míchejte. Dokud se budou perly pohybovat spíše u dna, hrozí jejich připálení, ale jakmile vyplavou na hladinu, můžete ve svém úsilí částečně polevit.

Nyní už jen počkejte, až pudink dostatečně zhoustne. Může se stát, že se z něj mezitím vypaří většina tekutiny – v takovém případě ji neváhejte doplnit. Nakonec tapiokový pudink doslaďte podle chuti a přemístěte do vhodných mističek, kde vychladne.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here