Mangold, zdravá alternativa ke špenátu či chřestu

mangold list

Mangold není v našich zahrádkách běžně pěstovanou zeleninou. Kdysi zde byl velmi oblíbenou zeleninou, vytlačil ho však špenát. Dá se sklízet opakovaně, nevybíhá do květu a obsahuje méně kyseliny šťavelové, která snižuje využití vápníku v těle.

Mangold u nás zase takovou novinkou není, pěstoval se zde už před zhruba 300 lety, kdy patřil k nejoblíbenějším druhům zeleniny. Později byl vytlačen špenátem, který byl tehdy novým druhem zeleniny. Obliba mangoldu je v současnosti na vzestupu, na rozdíl od špenátu se dá sklízet opakovaně, má velký výnos a nižší obsah kyseliny šťavelové, což je pozitivní pro využití vápníku v našem těle, protože kyselina šťavelová snižuje jeho vstřebávání v těle. Také je vhodnou alternativou pro lidi, kteří se z různých zdravotních důvodů musí kyselině šťavelové vyhýbat.

Mangold je příbuzný špenátu, ale také například řepy. Pochází ze Středomoří a do Evropy se rozšířil díky Římanům. Listy nahrazují špenát a řapíky se vymohou využít jako alternativa ke chřestu.

Nejen chutný, ale i dekorativní

Mangold se vyskytuje v mnoha barevných varietách. Například odrůda Rhubard, která má tmavě zelené listy kontrastující se zářivě červenými čepelemi a žilkováním. Odrůda Yellow má žluté řapíky a jemnou chuť. Řapíky bělavé, růžové, žluté nebo fialové má odrůda Bright Lights. Existují i variety, kdy jsou celé listy zbarveny.

Co vše mangold obsahuje

Je cenným zdrojem vitamínu C, B1, B3, B5, B9, provitamínu A, vápníku, hořčíku, fosforu, železa, poměr sodíku a draslíku je vyvážený. Najdeme zde i rutin, který zpevňuje cévy, zlepšuje jejich pevnost a pružnost.

Mangold je vhodný ke zpevnění cév, při arterioskleróze, prevenci nádorových onemocnění, podpoře krvetvorby. Zařadit ho do jídelníčku je vhodné při depresích, výkyvech nálady, klimakteriu, podpoře paměti a soustředění.

Jak si mangold vypěstovat

Není náročný na půdní podmínky ani klima. Semena se vysévají v dubnu a květnu pro letní sklizeň nebo v druhé polovině léta pro podzimní a jarní sklizeň. Potřebuje v létě dostatek vláhy, zvlášť v období sucha, ale pozor na přemokření.

Vzešlé sazeničky sjednotíme do vzdálenosti 20 – 30 cm od sebe. Mangold je dvouletka, která druhým rokem vykvétá. Abychom mohli sklízet po celou sezónu, tak rostlinu přihnojujeme dusíkatým či plným hnojivem. Na zimu ho přikrýváme bílou netkanou textilií. Listy se odřezávají z vnějšího obvodu postupně.

Mangold v kuchyni

Existují listové a řapíkaté odrůdy. Listové se využívají jako špenát, řapíkaté jako náhrada chřestu.

Listy se mohou jíst syrové, přidávat do salátů, polévek, omáček. Výborné jsou listy dušené, smažené či zapékané třeba s těstovinami nebo na způsob špenátu, výborné jsou v kombinaci se sýrem.

mangold

Závin z listového těsta s mangoldem

  • 800g mangoldu
  • balíček listového těsta
  • 175g balkánského sýra
  • ½ svazku pórkových cibulek
  • 6 lžic olivového oleje
  • 125g másla
  • 2 vejce
  • 1 lžička červené papriky
  • 100g nasekaných vlašských ořechů
  • sůl
  • pepř
  • 5 lžic mléka
  • 1 žloutek

Listové těsto necháme rozmrazit, mangold očistíme a nasekáme na kousky. Cibulky nakrájíme nadrobno, balkánský sýr rozmačkáme.

Rozehřejeme 3 lžíce másla a 3 lžíce olivového oleje, orestujeme cibulky a vlašské ořechy. Přidáme mangold a 2 minuty podusíme. Následně vmícháme balkánský sýr, papriku, 1 vejce, sůl a pepř.

Zbylé máslo rozpustíme, rozšleháme s vejcem ve 4 lžících mléka a přidáme zbytek oleje. Směsí potřeme rozválené listové těsto.

Ochucenou směs s mangoldem rovnoměrně rozprostřeme na těsto a zavineme. Rozšleháme žloutek v 1 lžíci mléka a potřeme jím svinuté těsto.

Pečeme v troubě 35 minut na 2000 C.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here