Mandlovou mouku připravíte snadno, s naším postupem v ní navíc zachováte i mnohé cenné živiny

mandle
Zdroj foto: pixabay

Mandlová mouka: Ořechové mouky se v posledních letech uplatňují při běžném vaření stále více. Zálusk na ně mají nejenom celiaci, ale také milovníci fitness výživy nebo ti, kteří se snaží redukovat svou hmotnost. Jejich cena v obchodech však bohužel nebývá nejnižší. A co hůř, ne vždy utracené peníze odpovídají získané kvalitě.

Naštěstí není třeba házet flintu do žita. Udělejte pro své zdraví něco navíc a osvojte si jednoduchý a přitom šetrný způsob přípravy mandlové mouky, která se při pečení používá nejčastěji. Ukážeme vám, jak vybrat správné mandle, na co dbát při jejich loupání i jak si připravit jemňoučkou mouku prémiové kvality.

Proč právě mandle? Představují cennou zásobárnu živin

Stačí pouhých 25 gramů těchto ořechů a získáte skvělou svačinu, která vás zasytí a dodá vám energii na další aktivity. Najdeme v nich zejména vitamíny vitamín B1, vitamín B2, vitamín E, vitamín B3, vitamín B12, vitamín A, vitamín B7, vitamín B1, vitamín B6, kyselinu listovou

vitamín B5 a vitamín C. A obsahují samozřejmě také cenné minerální látky jako sodík, draslík, mangan, železo, chrom, vápník, jód, fluor, fosfor, měď, hořčík, selen a zinek. A nesmíme zapomenout ani na prospěšné tuky.

Pokud nechceme mandle konzumovat neloupané (a při větších objemech se to vzhledem ke škodlivým látkám přítomným ve slupce ani nedoporučuje), musíme je před použitím oloupat – a to obvykle za pomoci horké vody. Tím se však připravujeme o část prospěšných živin. Nejdříve se tedy naučte, jak mandle oloupat šetrně a přitom rychle.

Na zalévání mandlí horkou vodou zapomeňte

Když chcete oloupat mandle třeba na vánoční cukroví, nejspíš je přemístíte do nějaké vhodné misky a následně zalijete horkou vodou. Necháte odstát pár minut (nebo dokud si nevzpomenete) a pak začnete jednotlivé kousky loupat. Slupka jde dolů vcelku snadno, ale to máčení v teplé vodě asi ořechům příliš dobře nedělá, nemyslíte?

Proto máme pro vás jinou metodu, zkuste mandle pro změnu blanšírovat. Postup je jednoduchý. Připravte si hrnec s horkou vodou a hned vedle sporáku misku s ledovou vodou. Vychlaďte ji opravdu důkladně – ani pár kostek ledu nebude na škodu. Mandle ponořte na minutu do horké vody. Snažte se být přesní. Poté je rychle vyjměte a vhoďte do ledové vody. A po další minutě můžete loupat. Půjde to skoro samo, uvidíte. A protože působení horké vody včas zastavíte, nemusíte se bát ani o výživnou stránku svého budoucího jídla.

dezert
Zdroj foto: pixabay

Jak na mandlovou mouku krok za krokem

Mandle už máme oloupané, teď je však musíme dobře osušit. Nespokojte se jen s jejich vytřením v utěrce. Mnohem lépe uděláte, pokud je necháte několik hodin doschnout na vhodné podložte. Poté je už stačí jen rozemlít. Ovšem se značnou dávkou opatrnosti. Mandle totiž obsahují velké množství tuků, takže pokud to s jejich mixováním přeženete, získáte spíše oříškové máslo. I to je samozřejmě skvělé na pečení, ovšem když chcete mouku, musíte být zkrátka opatrní.

Mandle vhazujte do kuchyňského robota nebo mixéru po menších částech. Poté ho zapněte na nejvyšší výkon a mixuje asi 10 sekund. Po prvním mixování čas upravte podle dosažených výsledků. Může být potřeba trochu kratší doba nebo naopak delší. Nesmí se však lišit o více než několik vteřin.

Když chcete mandlovou mouku co nejjemnější

Jak jsme již uvedli, bylo by chybou chtít mandle rozmixovat opravdu najemno. Snadno byste tak překročili onen kritický bod. Místo toho vezměte směs a přesijte ji přes jemné sítko. Větší zbytky pak použijte jako sypání do jogurtů, přísadu do drobenky apod. Určitě vám i tady skvěle poslouží.

Kde mouku skladovat

Vzhledem k vysokému obsahu tuků jsou ořechové mouky náchylné ke žluknutí. Měli byste je tedy spotřebovat co nejrychleji. Vydrží totiž pouhé tři měsíce a to ještě za předpokladu, že je budete skladovat v lednici ve vzduchotěsné nádobě. A kde ji použít? Obvykle stačí klasickou pšeničnou mouku nahradit právě tou ořechovou. A je hotovo.

Získané znalosti využijete i jinde

A jakmile se jednou naučíte dělat mouku z mandlí, nebudou vám dělat potíže ani další druhy. Mezi oblíbené patří třeba mouka arašídová nebo lískooříšková. Ovšem u lískáčů metodu blanšírování neuplatníte. Naopak, těm trocha tepla co do nutriční výživnosti prospívá. A jak je tedy zbavit jejich hnědých slupek?

Rozpalte troubu na 200 °C. Plech pokryjte pečícím papírem a lískové oříšky na něj v jedné vrstvě nasypte. Vložte do trouby. Po 5-10 minutách (záleží na typu vaší trouby) by měla jít hnědá slupka bez problémů odrhnout. Tohle rychlé pražení navíc chuti mouky z lískových oříšků zaručeně prospěje.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here