Česky:
Maliník obecný |
Latinsky:
Rubus idaeus |
Slovensky:
Ostružina malinová |
Maliník obecný (Rubus idaeus) též známý pod názvem Ostružiník maliník.
Léčivé účinky
- používá se při léčbě zánětů žaludku a střev
- napomáhá při léčbě průjmových onemocnění
- tlumí silnou menstruaci a mírní menstruační bolesti
- těhotným ženám usnadňuje porod
- pomáhá při zánětu průdušek
- používá se při pročištění zanesených plic u kuřáků
- po porodu pročistí porodní cesty, zrychlí obnovu dělohy
- zkracuje dobu krvácení po porodu
Použití
Maliník obecný se používá v lidovém léčitelství už po dlouhá staletí především u těhotných žen a léčbě žen po porodu. Listy, nasbírané u maliníku obecného (v lese) se nejčastěji svařují do odvarů a čajů. Pro sběr se hodí pouze listy jemné, ne zcela vyvinuté. Sbírají se v červnu a v červenci a suší se ve stínu, rozprostřeny v tenké vrstvě.
Rostlina nemá žádné vedlejší účinky, proto je dobře snášena i citlivými jedinci, mohou ji užívat děti i kojící ženy.
Maliník obecný plodí atraktivní a chutné plody, maliny, které se stále častěji hojně užívají v bio kuchyni. Domácí maliníky jsou nedílnou součástí každé zahrady, nejsou výjimkou ani speciální šlechtěné odrůdy, které plodí dvakrát ročně.
O maliníku obecném
Maliník obecný je vytrvalý keř, nacházející se především na slunném stanovišti. Najdeme ho nejčastěji v méně hustých lesích, na lesních mýtinkách nebo podél lesů. Jejich výhony rostou do výšky, v přírodě nemusí mít žádnou opěru. Maliník obecný miluje mírně kyselou, humózní a vlhkou půdu, nikoli však přemokřenou.
Rostlina kvete bíle a lístky jsou obvykle na spodu běloplstnaté. K léčbě se používají všechny běžně volně rostoucí maliníky, nejvíce účinných látek najdeme v červených plodech.
Domácí recepty
Čaj: Čaj z listů se používá při zažívacích problémech, pomáhá proti zánětu průdušek a tlumí silnou menstruaci. Čaj se připraví z nadrcených maliníkových listů. Dvě kávové lžičky se zalijí 250 mililitry vroucí vody a nechají se 10 minut louhovat. Pijí se dva až tři šálky denně.