Lžičník lékařský

Česky:
Lžičník lékařský
Latinsky:
Cochlearia officinalis
Slovensky:
Lyžičník lekársky

Lžičník lékařský (Cochlearia officinalis) je rostlina s bílými drobnými květy a jediný druh rodu lžičník, který roste v České republice, je právě lžičník lékařský. Jméno si rostlina vysloužila díky tvaru listů, které připomínají lžíci. Rostlina, která léčí i chutná.

lzicnik lekarsky
Zdroj foto. upload.wikimedia.org

Léčivé účinky

 • Zmírňuje revmatické potíže.
 • Pomáhá při dně.
 • Čistí krev.
 • Podporuje látkovou výměnu a aktivuje metabolismus.
 • Podporuje správnou činnost jater a žlučníku.
 • Pomáhá při bolestech v krku.
 • Podporuje lepší trávení.
 • Pomáhá při parodontóze.
 • Příznivě působí zevně na záněty dásní, afty.
 • Pomáhá při rekonvalescenci.
 • Odbourává únavu.
 • Má močopudný účinek.

Použití a přípravky

Ze žličníku lékařského se sbírají listy, které lze sbírat po celý rok i v zimě, sbírá se také nať. Největší účinek mají listy v čerstvém stavu. Bylinu je však možné i nasušit.

Lžičník lékařský má mnohostranné využití, jedná se o léčivou bylinu, ale také čerstvé listy se používají v kuchyni, jsou výbornou ingrediencí do salátů, k zeleninové obloze, výtečné jsou v kombinaci s bramborami, ve tvarohu, na chlebu s máslem, do pomazánek apod. V kuchyni je lžičník používán zkrátka coby salátová zelenina. Použít lze i naklíčená semena, která jsou chutná, efektivní a zároveň obsahují značné množství zejména vitamínu C. Na severu Evropy se rostlina připravuje také jako kysané zelí.

Lžičník vysazený v květináči je krásnou živou dekorací na terase, balkoně. Rostlině se daří dobře v květináči i v truhlíku. Rostlina láká motýly i včely. Pěstovanou rostlinu ovšem nelze příliš často otrhávat.

Dávkování

Lžičník obsahuje vitamín C, minerální látky, třísloviny, hořčiny, enzymy a další důležité látky.

Ze žličníku lékařského se připravuje čerství šťáva, kdy nať či listy se odšťaví na odšťavňovači či se pomelou a vymačkají. Šťáva se pije v množství 50 až 200 ml 3x denně.

Ze sušené nati lze připravit nálev, kdy 2 lžičky sušené nati se zalijí ¼ l vroucí vody, nechá se po dobu 10 minut louhovat a pije se 3x denně šálek.

Při zánětu dásní, paradentóze je účinné z byliny si připravit kloktadlo, kdy polévková lžíce nati žličníku lékařského se naloží přes noc do 250 ml vody, následující den se pak 2x denně používá jako kloktadlo. Pro vyšší účinek je vhodné kombinovat žličník lékařský se šalvějí.

O žličníku lékařském

Lžičník lékařský dorůstá pouze do výšky 15 až 40 cm a jeho stonky jsou dužnaté. Přízemní listová růžice je tvořena tučnolistými řapíkatými listy o průměru 2 až cca 5 cm s čepelemi mající ledvinovitý až srdčitý tvar, po obvodě jsou celistvé či mají mělké laloky. Střed čepele je zpravidla promáčklý a list právě tímto tvarem připomíná lžičku. Na konci lodyhy i větví vyrůstají voňavě oboupohlavné květy.

Kontraindikace

Nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky či kontraindikace.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů