Locika není jen princezna, ale také bylinka

locika
Zdroj foto: GTBacchus, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Ano, dlouhovlasá Locika vystupuje v pohádce Na vlásku a má žluté vlasy. Bylinka locika je taky žlutě kvetoucí a navíc je léčivá.

Locika kompasová

Celým jménem se bylinka jmenuje locika kompasová (lat. Lactuca seriolla), a pokud by vás zajímalo, proč dostala jako druhé jméno právě „kompasová“, je tomu tak proto, že listy, které má nezastíněné, jsou natočené na sever a na jih – jakoby podle kompasu. Nemá to však s tímto přístrojem nic společného, rostlinka se tak jen chrání před poledním úpalem.

Jak rostlina vypadá

Rostlinka je to jednoletá, lodyha je až 1 metr vysoká, kořen kůlovitý, tuhé listy jsou přisedlé, přízemní listy jsou obkopinaté (tj. nejširší v horní třetině), listy na lodyze jsou zubaté. Květenství má až 100 úborů a květy jsou žluté. Plodem je nažka.

locika kvet
Zdroj foto: Udo Schmidt from Deutschland, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

Kde se vyskytuje

Vyskytuje se po celé Evropě, na Blízkém východě a v severní Africe. Zavlečena byla i do Severní a Jižní Ameriky, do Austrálie a na Nový Zéland. Často je hojně se vyskytujícím plevelem.

Léčivé účinky

Není však jen plevelem (i když úporným a ve větším množství není vhodná ani jako píce pro domácí zvířata), je také bylinkou. Mléko vytékající z poraněných částí je používáno jako sedativum a analgetikum. Locika je používána i na výrobu homeopatik.

Locika do kuchyně

Překvapivě může být na jaře zastoupena i na našich talířích. Měkké mladé výhonky je možné uvařit a použít místo chřestu. Stárnutím ale výhonky hořknou a použít se nedají.
bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here