Locika jedovatá – bylinka s účinky opia

Lactuca virosa
Zdroj foto: Amazoniaexotics / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Locika jedovatá je již podle názvu bylinka, které byste se měli raději vyhnout. I když pokud ji budete užívat s mírou a poučeni, tak vám může pomoci s nespavostí i kašlem. Nedoporučujeme ji však dětem, těhotným a kojícím ženám a ani ostatním osobám k dlouhodobému použití.

Jak locika vypadá

locika jedovata
Zdroj foto: Franz Eugen Köhler, Köhler’s Medizinal-Pflanzen / Public domain    locika jedovatá

Připomíná vám její jméno princeznu Lociku z pohádky Na vlásku? Pak je to správné, protože locika kvete žlutými květy a Locika měla dlouhé žluté/zlaté vlasy. Rostlina dorůstá 60 až 200 cm, má olistěnou lodyhu a listová růžice má vstřícné listy. Květenstvím je lata s množstvím žlutých kvítků. Plod je potom nažka. Celá rostlina je protkána tzv. mléčnicemi, které roní latex.

Kde locika roste

Locika roste v podstatě po celé severní polokouli, tedy jak v Evropě, Asii, tak v Severní Americe, a právě severoameričtí indiáni je používali jako drogu – sušený latex kouřili.

Jak se dá locika použít

Locika obsahuje látky podobné opiu, lactucopicrin a lactunin, dále flavonoidy s antioxidačními účinky, opiáty však neobsahuje. Používá se jako anestetikum, uspávadlo, oleje z ní se přidávají do čajů na spaní, účinky trvají od půl hodiny do několika hodin. Není návyková, ale může způsobit vedlejší účinky, jako je například pocení nebo závratě. Dá se použít i na úporný kašel a uvádí se, že působí také jako afrodiziakum. Listy si můžete přidat do salátů.

Domácí prostředky z lociky raději sami nevyrábějte a svěřte se do rukou odborníků. Oleje a extrakty z lociky se dají volně koupit.

Lociku jedovatou pěstujte na zahradě pouze tehdy, pokud nemáte malé děti.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here