Letos se urodilo hodně lišek – víte ale, že mají i léčivé účinky?

liska
Zdroj foto: James Lindsey at Ecology of Commanster, CC BY-SA 2.5 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5>, via Wikimedia Commons

Liška: Lišky jsou houbaři oceňované houby, protože jsou pevné a hodí se do omáček a pod maso, a letos se jich konečně urodilo plno, zejména v jižních Čechách. Zkusme se na ně podívat i očima léčitele.

Proč se lišce říká liška

Ano, je tu jistá podobnost se zvířátkem, a to zejména v barvě. Ne všude se však tato houbička jmenuje stejně. Můžete se setkat i s názvem kuřátka (zejména na Moravě, neplést s kuřátky/houbou v Čechách), nebo kurky, kořátka, kuřičky…

Kde roste

Ze zeměpisného hlediska není liška naší domácí houbou, ba ani evropskou. Najdeme ji ještě v Severní Americe, Asii a v severnějších částech Afriky – zjednodušeně můžeme říci, že roste na severní polokouli.

Pokud chcete najít plodnice lišek, vydejte se nejlépe do jehličnatých lesů, kde rostou hojně i borůvky. Tady máte největší šanci lišky najít. Velmi často rostou na Šumavě, ale najdou se i ve středních Čechách.

liska houba
Zdroj foto: svajcr, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Co lišky obsahují

Lišky jsou houby bohaté na vitamíny, obsahují vitamíny C, A a D, draslík, fenoly a tokoferoly (antioxidanty). Velmi výhodné pro houbaře je to, že mají velký obsah insekticidních látek, které zabraňují červivění.

A co léčivé účinky

Houba má zejména antibakteriální účinky a velmi účinně funguje proti stafylokokům, listeriím či salmonele. Kromě toho má i antioxidační účinky. Působí také proti rakovině, zejména rakovině prsu, rakovině děložního čípku a leukémii. Houba a extrakty z ní pomáhají snižovat vysoký krevní tlak. A navíc lišky obsahují přirozený serotonin, který pomáhá při léčbě depresí.

Jak lišku užívat

V kuchyni můžete zpracovávat čerstvé nebo sušené plodnice. Z čerstvých i sušených hub se dobře připravuje nálev – lžíci hub zalijete 250 ml vroucí vody, necháte 15 minut louhovat, přecedíte a pijete 2x denně preventivně nebo při výše uvedených obtížích. Tinkturu si můžete zakoupit nebo vyrobit ze sušených plodnic – stačí sušené plodnice nakrájet/nastrouhat na menší kousky, napěchovat do větší sklenice, zalít 40%ním alkoholem a nechat 3 týdny louhovat na okně. Poté přecedit a nalít do malých tmavých skleniček. Tinkturu užívejte po kapkách – 20 kapek 2x denně po dobu až 1 měsíce.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here