Zajímavosti z lidového léčitelství Romů

O lidovém léčitelství bylo napsáno mnoho textů. Pojďme se společně podívat na romské lidové léčitelství, které se zakládá jak na racionálních technikách léčby, tak na činnostech, které jsou postaveny na magických základech.

lidové léčitelství romů

Těžké podmínky, které souvisely s kočovným způsobem života, špatná ochrana před nepříznivými vlivy počasí, nízká úroveň hygieny a v neposlední řadě také nepravidelná strava nepříznivě ovlivňovala organismus těchto lidí. Proto musela mít v zásobě komplexní léčebné praktiky.

Racionální základ

S léčebnými technikami, postavenými na odpozorovaných účincích, jež jsou po generace předávány se setkáváme a užíváme ještě dodnes. Představme si několik z nich: Početnou skupinu potíží tvořila onemocnění dýchacích cest. Proti kašli uvařili olašští Romové odvar z česneku, vařeným v octě. Při dýchacích obtížích přikládali na prsa obklady z lopuchových listů, které natírali husím nebo slepičím sádlem.

Na obklady taktéž používali horké listy z olše vyvařené v octu. Kromě různých bylinných čajů romové velmi často užívali psí sádlo – buď jako obklad či je nemocnému přidávali do jídla. Nemocného taktéž okuřovali – na žhavé uhlíky nasypali jalovec a šípky. Proti žloutence podávali nemocnému čaj s přídavkem kočičího trusu.

Magické rituály

Zajímavější kapitolou z romského léčitelství jsou magické rituály, jež pro kočovníky neměly menší význam – naopak! Starost o zdraví dětí hrálo v tomto případě prim. Už těhotná žena musela dodržovat mnohá omezení magického charakteru, aby neohrozila zdraví budoucího dítěte.

I po narození dítka se mnoho úkonů točilo okolo čarování. Pokud bylo dítě po narození slabé, koupaly jej ženy několikrát týdně ve vodě, ve které vařily halušky; případně ve vodě, ve které kováři chladili železo. Proti uhranutí přivazovaly dítěti na pravou ruku kousek střeva. Pokud dítě trpělo epileptickými záchvaty, připravily si visací zámek, jež nad ním zamkly, klíč odhodily zvlášť a samotný zámek hodily přes strom do vody se zaříkadlem.

Buďme rádi, že dnes se již bylinky užívají v poněkud lidštější formě a prostředí – dovedete si představit, že byste něco takového absolvovali i vy?

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here