Len setý je významnou bylinkou – léčivá jsou semínka i olej z nich

len sety
Zdroj foto: AnRo0002 / CC0

Len setý je především rostlinou důležitou pro oděvní průmysl, ale dá se využít i jako léčivka. Nejlépe se využijí samotná semínka nebo olej z nich, a to vnitřně i vnějšně.

Jak len vypadá

Len setý (Linum usitatissimum) je až 100 cm vysoká bylina s jednotlivými lodyhami, které se nahoře rozvětvují. Listy jsou střídavé, přisedlé, květy stopkaté, pětičetné. Plodem je tobolka.

len
Zdroj foto: Dictionaire des plantes suisses / Public domain

Kde roste

Len roste nejlépe v podhůří (tam je také pěstován), a to od Evropy přes Krym a Kavkaz až po západní Asii.

Co se sbírá a proč

Sbírají se semena, a to zejména ze lnů olejnatých. Účinnými látkami jsou slizy a bílkoviny. Semínka obsahují také v nepatrném množství kyanogenní glykosidy, ale jejich jedovatost se během užívání drogy neprojeví.

Jak se semena používají

Samotná semena se používají nerozmačkaná ve studeném výluhu jako projímadlo, mohou se použít i vnějšně do protizánětlivých směsí. Doporučují se také proti zánětům močových cest a při zahlenění horních dýchacích cest.

Jak se používá olej

Olej vylisovaný ze lněných semínek má také všestranné použití. Vnitřně se používá na nemoci jater, ke snižování cholesterolu v krvi, vnějšně pak na léčení dermatóz, ekzémů, lupénky a dalších kožních onemocnění.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here