Skořice byla populární ve starověkém Egyptě, kde byla považována za vzácný dárek, k dispozici ji měli jen vládci a jejich důvěrníci. Pouze nejvlivnější egyptské ženy vlastnily tajné recepty krásy na obličej a vlasy na bázi skořice.
Léčivé vlastnosti
- Jen jedna čajová lžička mleté skořice obsahuje tolik antioxidantů jako poloviční šálek borůvek.
- Skořice je bohatá na antioxidanty – polyfenoly, porazila svými vlastnostmi česnek a oregano.
- Skořice má schopnost zvýšit odolnost těla vůči inzulínu, doporučuje se osobám s diabetem typu 2 a metabolickým syndromem. Pouze 1 g denně má příznivý účinek na krevní markery.
- Protizánětlivé vlastnosti: bojuje proti infekcím a obnovuje poškozené tkáně díky aktivní složce – skořicovému aldehydu. Olej se používá při léčbě infekcí dýchacích cest způsobených houbami, zabraňuje růstu bakterií: Listeria a Salmonella.
- Skořice minimalizuje riziko srdečních onemocnění snížením „špatného“ cholesterolu. Pro účinnost je dostačující 120 mg denně.
- Složky ve složení skořice snižují schopnost akumulovat v mozku tau protein – biomarker Alzheimerovy nemoci. U lidí trpících třesavou paralýzou (Parkinsonova choroba) koření normalizuje hladinu neurotransmiterů, zlepšuje motorickou funkci a chrání neurony před ničením.
- Snižuje růst rakovinných buněk a způsobuje jejich smrt. Skořice je toxická pro zhoubné nádory.
- Antivirové vlastnosti: bojuje proti nejběžnějšímu kmenu viru HIV.
- U syndromu dráždivého střeva odstraňuje nepohodlí v žaludku a střevech. Užitečná je pro nadýmání. Zabíjí bakterie a léčí infekce gastrointestinálního traktu.
- Pro artritidu a osteoporózu, šálek skořicového čaje a masáž s použitím skořicového oleje zmírňují bolesti.
- Antibakteriální vlastnosti: odstraňuje škodlivé bakterie v ústech bez poškození zubů a dásní. Skořicový olej se přidává do žvýkaček, zubních past a výplachových kapalin.
- Na začátku zimy se doporučuje jíst skořici. Dokáže zastavit nadcházející nemoc. Tajemství je v antivirových a oteplovacích vlastnostech koření.
- Premenstruační syndrom (PMS) u žen se projevuje výkyvy nálady a bolestivých pocitů. Lékaři nalezli vztah s nedostatkem manganu, vápníku, chromu a mědi v krvi. Skořice obsahuje všechny uvedené prvky.
Aplikace v každodenním životě
- Repelent proti hmyzu: antimikrobiální vlastnosti skořicového oleje se používají k vyhlazování mravenců, štěnice, klíšťat, švábů a komárů.
- Dezinfekce: zředěná vodou s olejem můžete ošetřit kuchyňské povrchy, umyvadlo, ledničku, rukojeti dveří, hračky a mnoho dalšího. To platí, pokud mají děti alergie.
- Konzervační látka: koření brání růstu bakterií. To je důvod, proč se používá v horkých asijských zemích.
- Neutralizuje pachy: olej ze skořicových listů nejen maskuje nepříjemné zápachy, ale zabíjí bakterie, které je způsobují.
Výhody pro vlasy
Na Srí Lance je koření již po staletí používáno v tradiční medicíně a aromaterapii. Má anti-virový, antifungální a antibakteriální účinek na pokožku hlavy, zlepšuje stav vlasů. Pravidelná masáž se skořicovým olejem na pokožce hlavy a krku způsobuje průtok krve do folikulů, čímž stimuluje růst vlasů.
Připojte 2 lžíce. l medu, 2 lžičky mleté skořice a olivového oleje. Míchat do pastovitého stavu. Vtírejte do vlasové pokožky, aplikujte rovnoměrně na vlasy a nechte 15 minut působit. Umyjte si vlasy šamponem. Předehřev oleje zvýší účinnost postupu. Tuto domácí masku provádějte jednou týdně.
V průměru ztrácíme až 100 vlasů. Intenzivní ztráta začíná se zdravotními problémy. Nepopiratelnou výhodou skořice je to, že ovlivňuje vlasy jak zevnitř, tak zvenčí. Používejte nejen zemní koření, ale i přírodní olej. Obsahuje látky užitečné pro vlasy: eugenol a skořicový aldehyd, obdařené antifungálními a antibakteriálními vlastnostmi. Vhodný pro ošetření suchých a křehkých vlasů, protože vyživuje vlasové folikuly. Kořeny jsou stále silnější a vypadávání vlasů se snižuje.
Nežádoucí účinky a kontraindikace
Skořice obsahuje velké množství přirozeného estrogenu. Je proto kontraindikován během těhotenství, za přítomnosti endokrinních a onkologických onemocnění v anamnéze například rakoviny prsu.
Vzhledem k vlastnostem ochucovadla, které stimulují trávení, je třeba opatrnosti u lidí trpících peptickými vředy.
V případě cukrovky konzultujte užití s lékařem.
Nežádoucí účinky:
- Toxicita. Horní hranice bezpečného dávkování: 6 g denně po dobu 6 týdnů.
- Předčasné narození. Během těhotenství je koření kontraindikováno, protože může způsobit kontrakci dělohy nebo dokonce předčasný porod.
- Poškození jater. Vysoká hladina kumarinu v čínské skořici může vést k selhání jater, pokud se užívá denně nebo ve velkých dávkách.
- Alergie. K hlavním příznakům patří suchý nos, vodnaté oči, potíže s dýcháním, poruchy trávení, otok obličeje nebo rukou, anafylaktický šok a nevolnost. Pokud jste alergičtí na skořici, je její příjem v jakémkoliv množství kontraindikován.
- Ve vzácných případech nebo předávkování zvyšuje srdeční frekvenci.
- Zředí krev, jako produkty obsahující salicyláty nebo aspirin.