Víte, že muškáty jsou nejen krásné, ale i léčivé

muskaty
Zdroj foto: Andrew massyn, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Muškáty neboli pelargonie si pořizujeme hlavně proto, abychom si zkrášlili truhlíky v oknech. Ale teď vás přesvědčíme o tom, že tyto krásné a voňavé květiny mají i mnoho léčivých vlastností.

Odkud pelargonie pocházejí

Pelargonie pocházejí z Afriky a byly do Evropy dovezeny v 17. století. Záhy si je oblíbili zahradníci nejen královských zahrad, protože muškáty rychle rostou a krásně kvetou, přičemž jsou prakticky nezničitelné (pouze na zimu se musejí uklidit na nemrznoucí místo). Pelargonií je na světě si 700 druhů, k léčení používáme zejména Pelargonium sidoides, Pelargonium graveolens, Pelargonium odoratissimum a Pelargonium radens.

Co pelargonie obsahují

Pelargonie obsahují silice, flavonoidy, třísloviny a minerály. Silice neboli vonné složky muškátů poznáte podle vůní sami – některé muškáty voní po citrusech, jiné po růžích, další po mátě atd. Díky silicím jsou muškáty také vhodnými rostlinami k odhánění nepříjemného hmyzu.

Co můžeme léčit pelargoniemi

Z pelargonií sbíráme listy a můžeme využít také éterický olej. Pelargonie se používají při onemocněních trávicího traktu, při dýchacích potížích (inhalace), při močových potížích, pomáhají také při cukrovce, čistí játra a ledviny. Mají uklidňující účinky, pomáhají při depresích, nespavosti, zevně se používají na revmatické bolesti, čistí pleť a hojí jizvy.

muskat
Zdroj foto: Jerzy Opioła, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Čaj z listů pelargonie

Čaj z čerstvých nebo sušených listů pelargonie si připravíme tak, že hrst listů přelijeme vroucí vodou, necháme 10 minut vyluhovat, přecedíme a pijeme 3x denně, nejlépe před jídlem. Čaj pomáhá zejména při depresích a navozuje pocit uklidnění.

Ihnalace z listů pelargonie

Do hrnce s horkou vodou přidáme hrst čerstvých listů pelargonie, nakloníme se nad páru a přikryjeme hlavu ručníkem. Vyzkoušíme, zda není pára příliš horká. Musíme ji dokázat vdechovat střídavě nosem i pusou, aby se nám uvolnila „zastydlá“ rýma. Pokud je pára příliš horká, počkáme, nebo zvedneme na chvíli ručník, aby pára mohla unikat.

Geraniový olejíček při premenstruačním syndromu

Éterický olej získávaný průmyslově z pelargonie se nazývá geraniový (podle latinského výrazu pro muškáty geranium). Tento olej je příliš silný, aby se používal samostatně, a tak 5 kapek tohoto oleje nakapeme do lahvičky s cca 20 ml mandlového nebo meruňkového oleje a používáme před začátkem menstruace na masáž podbřišku.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here