Kopřivy jsou často přehlíženy. Ve skutečnosti pro amatérského zahradníka je to jen škodlivá rostlina, přestože má masivní hojivé vlastnosti. Například list z kopřivy je účinný pro alergie, hyperplazii a rakovinu prostaty. Navíc je kopřiva bohatá na vitamin K, E a B a stopové prvky: mezi ně patří železo, hořčík, měď, vápník atd. Listy z kopřivy také obsahují flavanoidy, taniny, taniny, phytoncidy, organické kyseliny, chlorofyl, glykosidy a další. Taková bohatá sada biologicky aktivních prvků vysvětluje širokou škálu tonických a terapeutických a profylaktických vlastností kopřivy.
Histamin
Drobné chlupy na povrchu listů kopřivy způsobují pocit pálení kvůli uvolnění histaminu při styku s pokožkou. Je to histaminový účinek na hormonální úrovni, který ovlivňuje tělo a snižuje jeho zánětlivou odezvu. To činí z „žihadel“ užitečný prostředek při léčbě alergií, říká Jonathan M. Berkovich, autor knihy „Základní průvodce léčbou alergií“.
Hay horečka (senná rýma)
Pro zmírnění příznaků sezónní alergie se doporučuje dávkování: 300 mg lyofilizované (sušené) kopřivy pijte formou čaje 2-3 krát denně nebo užívejte 2-4 ml třtinové tinktury třikrát denně.S podporou kopřivy můžete podle zaměstnanců University of Maryland zlikvidovat nebo výrazně snížit intenzitu příznaků senné rýmy, jako je kýchání a svědění. V tomto případě je důležité zahájit léčbu krátce předtím, než se objeví první příznaky alergie, tj. před květem rostlin, jejichž pyl způsobuje nadměrnou imunitní odpověď.
Listy z kopřivy jsou účinné při léčbě alergické rinitidy způsobené nejen dráždivým účinkem pylu, ale také prachovými částicemi, roztoči, kouřem a dalšími charakteristickými dráždivými látkami.
Další příznivé látky
Specialisté z Northwestern Health Science University (Indiana) našli kopřivu a některé další rostliny užitečné a bezpečné při léčbě sezónních alergií. Úplný seznam bylin byl publikován v říjnovém čísle Journal of Alternative Medicine Review (2000).
Vedle listu kopřivy jsou v seznamu léčivých rostlin zahrnuty ty, které obsahují bromelain, quercetin, N-acetylcystein (látka, která snižuje produkci sliznice) a vitamín C. Takové bylinky mohou být užívány společně s tradičními metodami ošetření.
Nežádoucí účinky a kontraindikace
- Užívání listů z kopřivy, stejně jako některé jiné rostliny s alergií (echinacea, třezalka tečkovaná, ženšen) mohou způsobit nežádoucí účinky způsobené přílišnou přecitlivělosti, tvrdí výzkumníci z oddělení lékařství, pediatrie a oftalmologie v New Jersey.
- Čerstvé listy mohou způsobit vyrážky, proto je před použitím mírně usušte, aby se snížily vlastnosti pálení.
- Listy z kopřivy podporují vyplavování draslíku z těla, proto se během léčby doporučuje jíst více potravin bohatých na draslík, jako jsou brambory a banány.
- Tuto metodu léčby by neměly užívat osoby se srdečními nebo ledvinovými problémy, stejně jako během těhotenství a kojení.
- V některých případech mohou listy kopřivy způsobit poruchy GI, jako je nevolnost, zvracení a břišní potíže.
- Sublimované listy kopřivy se poměrně úspěšně vyrovnávají s mnoha nepříjemnými příznaky sezónních alergií, kopřivové kořeny mírní potíže s nezhoubným onemocněním prostaty.