Léčivý látkami nás může zásobit i zelenina, zajímavou volbou je například zelí a růžičková kapusta

kapusta
Zdroj foto: pixabay

Zelenina: V poslední době jsou v souvislosti s nejrůznějšími prospěšnými látkami zmiňovány zejména bylinky. Ovšem zatímco těch můžeme do pokrmů přidat jen omezené množství, se zeleninou je to přesně naopak. Je tedy na čase představit si druhy, které by se měly ve vašem jídelníčku vyjímat na čestném místě.

Je třeba přiznat, že ještě donedávna vévodily kapusta a zelí spíše domácnostem chudých lidí (i když v jisté době byla růžičková kapusta naopak určena jen pro pokrmy šlechticů). Vzpomínáte na zelnou polévku z knížky Karlík a továrna na čokoládu? Ale bylo by chybou je zavrhovat jen kvůli takovýmto předsudků. Dobře upravené chutnají skvěle, se správnými komponenty vás nebudou ani nadýmat a nádavkem nabídnou i některé léčivé účinky.

Protirakovinné účinky a další pozitiva

Pojďme se nejdříve podívat na to, co nám konzumace těchto potravin může přinést. Existují průzkumy, které dokazují, že lidé konzumující zelí a kapustu  v hojném poštu mají snížený výskyt rakoviny střeva. A důvodů je hned několik.

Především je ve hře látka zvaná sulfarafan. Možná ji neznáte, ovšem v našem těle tvoří nezbytnou součást mnoha pozitivně působících stimulačních enzymů, a také dokáže působit protirakovinně. Asi není třeba dodávat, že zelí i růžičková kapusta (a vlastně všechna brukvovitá zelenina) obsahují sulfarafan opravdu ve vysoké koncentraci.

Ovšem ne všem tato látka prospívá. Bohužel vysoký obsah síry v této zelenině přispívá u mnoha lidí i k plynatosti a dalším trávicím obtížím. Řešení je obvykle vcelku snadné. Stačí ke kapustě a zelí přidat kmín nebo saturejku, jež působí právě proti nadýmání. Někdy však jen špetka v jídle samotném stačit nemusí. Další možností je tedy příprava čaje (jedna lžíce suroviny na šálek horké vody), který popíjíme zároveň  s jídlem. Funguje to i u jiných nadýmavých jídel, tak proč si z toho neudělat takový malý gurmánský rituál? Na chuť si rychle zvyknete a když bude třeba, můžete čaj klidně trochu přisladit třeba medem nebo jinými zdravými sladidly.

Měli byste vědět: nadýmání způsobenému brukvovitou zeleninou se také někdy říká „zelený paradox.“

zeli
Zdroj foto: pixabay

Detoxikační působení i obsah vitamínů

Je všeobecně známo, že jedna lžíce nakrájené zelené petrželky nám dodá dostatek vitamínu C na celý den. Ale víte, že o to samé se postará i necelý šálek zelí? S tepelnou úpravou se samozřejmě část tohoto vitamínu ztrácí, ale pokud vsadíte na rychlé blanšírování, díky němuž zelí změkne a přitom si zachová většinu svých výživových látek, můžete se z jeho benefitů těšit téměř neomezeně. A ještě luxusnější je blanšírovaná růžičková kapusta. Můžete si ji pak dopřát jen tak (třeba s nějakým glazé) nebo ji ještě rychle osmahnout na trošce tuku. Uvidíte, že jinou zeleninovou přílohu už chtít nebudete.

Ale ještě zpět k protirakovinnému působení. Nepředstavujte si pod tím to, že vás konzumace této zeleniny dokáže zbavit případného problému. Tak to rozhodně nefunguje. Pomáhá ovšem díky obsaženým látkám snižovat výskyt polypů ve střevě, což je podle některých odborníků právě předstádium nebezpečné rakoviny.

Jak si vybrat tu správnou zeleninu

Aby však byl obsah účinných látek skutečně maximalizován, je třeba se na něj zaměřit už při výběru suroviny. Hledejte vždy jasně zbarvené kousky bez žlutých míst. Měly by být také dobře uzavřené a rozhodně bez známek plísně, povadnutí apod. Růžičková kapusta má svou sezónu na podzim a v zimě (ovšem i mražená vám přinese řadu benefitů), zelí si lze dopřávat celoročně. Na jaře je však k mání tzv. mladé zelí, jež se skvěle hodí na přípravu salátů a vůbec na konzumaci zasyrova. V tomto směru lze doporučit i zelí čínské alias pekingské či stále oblíbenější savojské kadeřavé zelí.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here