Modřiny nejsou žádným závažným onemocněním, ale když se vám tvoří snadno a často, může to znamenat, že máte problém s krvetvorbou. Nicméně modřiny nejsou hezké pro nikoho z nás, a tak vám přinášíme pár rad, jak je zmírnit, zesvětlit nebo jim předcházet.
Chlazení
Ihned po úrazu postižené místo zchlaďte studenou vodou nebo ledem, modřina tak bude menší.
Ocet
Smíchejte 100 ml octa s 200 ml studené vody, do tekutiny namočte kapesník a přiložte jako obklad na postižené místo. Ocet a voda chladí a zmenšuje otok.
Měsíčková mast
Modřiny potírejte několikrát denně mastí z měsíčku lékařského. Mast můžete zakoupit v lékárně, nebo si ji vyrobit podle návodu v rubrice Recepty.
Vilínová mast
Stejně účinná je i vilínová mast. Vilín obsahuje taniny a flavonoidy, které urychlují hojení ran i poranění kůže. Vilínovou mat je také možné zakoupit v lékárně, anebo vyrobit doma podobně jako měsíčkovou mast – z čistého sádla a sušené bylinky.
Arniková tinktura a mast
Na modřiny a pohmožděniny se používá také arniková tinktura nebo mast. Tinkturu vyrobíme tak, že arnikové květy (čerstvé nebo sušené) zalijeme lihem nebo jiným silným alkoholem v poměru 1:5, necháme několik týdnů odstát, můžeme občas protřepat, poté přecedíme a skladujeme ve skleněných uzavřených lahvičkách v chladu a temnu. Tinkturou potíráme modřiny až 3x denně. Mast můžeme zakoupit v lékárně, nebo vyrobit doma. Když máte hotovou tinkturu, stačí zakoupit masťový základ (vazelínu) a tu smíchat s pár kapkami tinktury. Mast je jemnější a postižené místo také promašťuje, což je vhodné pro vytvoření nové kůže.
Obklady z kostivalu lékařského
Modřiny můžeme také léčit pomocí obkladů z kostivalu: cca 60 g kořene kostivalu zalijeme 100 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat, scedíme a necháme vychladnout. Potíráme postižené místo několikrát denně. Tento odvar nepijeme!