Sirup na alergie z české zahrádky

Potýkáte se s nepříjemnými projevy alergií, a lhostejno, zda jde o ty potravinové, pylové nebo třeba zvýšenou citlivost na prach a roztoče? Stačí si vzít na pomoc vhodné bylinky v čele s kopřivou, které organismus pročistí a pomohou mu rychleji regenerovat. Neslibujeme vám, že alergie odezní zcela, mohou však být lépe zvládnutelné a ne tak intenzivní.

bezový květ sirup

Sirup na alergii patří do kategorie bylinkových specialit. Patří k prostředkům podporujícím zotavení, zmírnění nepříjemných projevů nepřiměřené reakce organismu a posílení ducha. Voňavý sirup potěší mysl, vzpruží ducha a posílí imunitu. Navíc ho můžete s úspěchem použít na doplnění pitného režimu. Zabijete tak hned dvě mouchy jednou ranou.

Kopřivovo-bezinkový sirup na alergie – recept

Navíc oproti sirupům z obchodů neobsahuje žádná umělá éčka. Na první pohled je sice velmi sladký, ovšem naředíte-li ho do sklenice s vodou, nemusíte se o svou linii nijak obávat. A co budete k jeho přípravě potřebovat?

Bylinky:

  • 20 gramů sušených kopřivových listů
  • 20 gramů sušených bezových květů
  • 15 gramů sušených květů světlíku lékařského
  • 10 gramů sušených listů jitrocele lékařského
  • 5 gramů sušeného fenyklu

Další ingredience:

  • 250 gramů pískového cukru
  • 250 ml nejlépe kojenecké vody
  • šťáva z jednoho středního citronu

Nejdřív na mírném plameni uveďte vodu k varu, přidejte cukr a svařte dohromady. Cukr se musí dokonale rozpustit. Než se tak stane, nasypte všechny bylinky do hmoždíře a rozdrťte je. Čím jemněji se vám to podaří, o to lepší bude výsledek.

Náš tip: Pokud nemáte sušený fenykl, použijte semena. Ty však rozdrťte zvlášť, jinak se ztratí mezi ostatními bylinkami a pořádně se nerozdrtí.

Hrnec se základem sirupu odstavte z ohně a nasypte do něj bylinky. Lehce zamíchejte, aby se všechna bylinková drť řádně ponořila. Dobře zakryjte (doporučujeme pokličku a její následné utěsnění potravinovou fólií). Nechte louhovat, dokud sirup zcela nevychladne. Nakonec přimíchejte citronovou šťávu.

Náš tip: Doporučujeme použít šťávu z biocitronu, ve kterém nejsou žádné pesticidy ani další nežádoucí látky. V žádném případě ho nenahrazujte limetkou, sirup by pak byl příliš ostrý!

Teprve poté tekutinu opatrně sceďte, přelijte do lahve a uložte do lednice. Tady vydrží přibližně tři týdny, pokud ho tedy nespotřebujete dřív. 5 polévkových lžic sirupu rozmíchejte ve sklenici vody a vypijte. Opakujte nejvýše 3x denně. Kúru lze užívat dlouhodobě. Začněte s ní pokud možno v období, kdy jsou projev alergie nejmírnější. Organismus v té době není tak podrážděný a rychleji zareaguje na nabízené čistící a posilující látky.

Náš tip: Aby sirup v lednici vydržel co nejdéle, uzavřete ho dobře těsnícím víčkem a odebírejte vždy dobře omytou lžící. Jakmile se na jeho povrchu začnou objevovat bublinky, změní barvu nebo chuť, je zkažený. Neužívejte ho.

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here