Jaká bylinka je kýchavice bílá?

kychavice bylinka
Zdroj foto: Alpsdake / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Kýchavice dostala své jméno podle toho, že vdechnutí prášku z jejího oddenku způsobuje kýchání. To ovšem není jediná věc, kterou vám může kýchavice způsobit. Je totiž prudce jedovatá, zejména její kořen a semena.

Jak kýchavice vypadá

Kýchavice bílá (Veratrum album) je rostlina vysoká až 170 cm, má krátký, tlustý, šedočerný oddenek, lodyhy jsou přímé, hustě listnaté, květenstvím je lata z bohatých hroznů.

kychavice
Zdroj foto: Planchon / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Kde kýchavice roste

Kýchavice roste přirozeně na loukách, pastvinách, od nížin do podhůří a nalezneme ji v širokém pásu po celé Evropě i Asii.

Pěstování

Pěstování kýchavice v zahradách není běžné, protože je jednak jedovatá – nedoporučuje se tedy tam, kde máte děti nebo domácí zvířata, a jednak vykvétá až po několika letech od vysazení, takže není ani příliš dekorativní.

Co se sbírá a jak se používá

V lidovém léčitelství od starověku až dodnes a v lékařství málo se sbírají a využívají oddenky, které obsahují steroidní alkaloidy. Díky tomu se omezeně používá k léčení akutní hypertenze, lokálních neuralgií, těžké svalové únavy a ve veterinární medicíně. Dříve byla často využívána také k léčbě vnitřních parazitů a cholery.

Využití dnes a jedovatost

Ačkoliv z oddenku si můžete běžným způsobem vyrobit tinkturu, příliš se to nedoporučuje, protože bylina je prudce jedovatá. Již 2 g mohou způsobit zvracení, průjem a křeče, v ojedinělých případech i smrt. Proto pokud budete kýchavici užívat, vsaďte raději na farmaka, která jsou z ní vyrobena průmyslově a schválena.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here