Květináče na bylinky: Bylinky samozřejmě můžete pěstovat v obyčejných plastových nebo hliněných květináčích, ale existuje i mnoho dalších možností, které vás možná přesvědčí, že bylinky dokáže pěstovat opravdu každý.
Důležitá je drenáž
Aby bylinky nezahnívaly (nezahnívaly jim kořínky), je potřeba, aby substrát byl propustný a na dně květináče byla drenáž z kamínků. Kaskádovitě poskládané květináče mohou působit jako přírodní drenáž – zálivková voda steče všemi květináči až do spodního, kde může být zasazena bylinka, která má mokrou půdu ráda – například máta nebo koriandr.
Materiál
Nejlevnější jsou plastové květináče, ale pokud chcete mít opravdu čistou zahrádku bez plastů, vsaďte na keramické nebo kovové. Jsou dražší, ale vydrží téměř jakékoliv počasí, kovové jsou nerozbitné, navíc obojí jsou velmi dekorativní
Zálivkový knot
Zajímavé jsou květináče se zálivkovým knotem – jsou to stupňovité, kaskádovité květináče pro více bylinek, kdy zaléváte do přesně určeného místa a každá bylinka si pomocí knotu vezme jen tolik vody, kolik potřebuje.
Závěsné květináče
Velmi dekorativní jsou závěsné květináče, které mohou být z jakýchkoliv materiálů, ale díky nim můžete bylinky zavěsit do prostoru nebo blíže slunci (ty, které to mají rády – tymián, rozmarýn, mateřídouška).
Květináče na parapet
Na parapet do kuchyně vybírejte květináče, které se vám hodí k ostatnímu zařízení. Kovové i keramické jsou krásné, ale můžete i obyčejné květináče ozdobit třeba obalem z ratanu.
TIP: Nakupte si více květináčů ze stejného materiálů, ale různých velikostí, abyste mohli přes léto pěstovat různé bylinky a v zimě je dát na parapet do kuchyně k rychlé spotřebě.
Zdroje: www.bylinkareni.cz, www.benco.cz, www.favi.cz