Která bylinka je v českých kuchyních nejpopulárnější?

bylinky v kuchyni

Zvyky domácností se s dobou mění. A tak zatímco ještě nedávno vedla petrželka nebo pažitka, v posledních letech se nejoblíbenější bylinkou podle statistik prodejů v supermarketech1 stala jednoznačně bazalka. Ale i petrželka a pažitka se stále drží na předních příčkách. Které bylinky se dostávají na výsluní našeho zájmu? A má smysl pěstovat ty koupené v supermarketu?

Bylinky pro supermarkety pocházejí často z Moravy

Přestože jsou do supermarketů dodávány bylinky po celý rok, často mají svůj původ v České republice, zejména na jižní Moravě, kde se díky moderním technologiím a velkým halám daří pěstovat bylinky celoročně. Jsou určeny zejména pro prodejny Albert, Globus, Lidl, Penny market či Makro.

Jestli je v těchto řetězcích kupujete, ve většině případů narazíte právě na moravské výpěstky. Pouze případné výpadky jsou v těchto obchodech totiž kryty dodávkami z Afriky. Do nitra fungování moravského pěstitele bylinek se jeli podívat lidé z webu Vitalia.cz. Výsledkem je velmi zajímavý rozhovor1.

Po středomořské kuchyni přichází ta orientální

Tradiční česká kuchyně je z našich jídelníčků postupně vytláčena již několik desetiletí. A není divu, je poměrně hutná, tučná a těžká na strávení. Moderní člověk, zatížený většinou sedavým zaměstnáním, by měl jíst stravu odlehčenou. Tu nabízí kuchyně středomořská, která je té naší celkem blízká, alespoň co se základních surovin týká.

Díky středomořské kuchyni u nás dlouhodobě vedly nákupy tymiánu a bazalky, která ovšem našim nákupním košíkům dominuje neustále. Ale protože se čím dál více zajímáme o kuchyně asijské, stoupá zájem například o čerstvý zelený koriandr. Možná bazalku jednou předběhne.

bazalka kvetinac
Fotografie od uživatele Kaboompics .com ze služby Pexels

Bylinky v letácích lákají spíše zákaznice, jak ukazují statistiky návštěvnosti

Velmi často se s bylinkami v plastových květníčcích můžete setkat při prohlížení online letáků Albert2 nebo Penny letáků3, protože je supermarkety rády nabízejí v cenových akcích – o všech nabídkách se dozvíte na Letakomat.cz. Vědí totiž, že na čerstvé bylinky se my zákazníci rádi necháme nalákat. A není divu, díky nim můžete za vzrostlé bylinky v květináči celoročně utratit méně než padesát korun, což se opravdu vyplatí.

Zejména ženy si letáky pravidelně studují, než jdou nakoupit, bylinky nevyjímaje. Podle statistik webu Letákomat.cz4 jsou to většinou právě ženy, kdo pravidelně sledují nabídku letáků. 20,94 % návštěvníků jsou ženy ve věku 25 – 34 let, 13,24 % pak ženy ve věku 35 – 44 let a 9,62 % ženy ve věku 18 – 24 let. Jde o online letáky, proto nepřekvapuje, že ženy vyššího středního věku 55 – 64 let tvoří 9,12 % pravidelných návštěvníků v online letácích. A o něco mladší ženy ve věku 45 – 54 let pak 8,39 % návštěvnosti.

No a pozor, teprve za tímto dlouhým výřadem žen je skupina mužů ve věku 25 – 35 let, kteří také občas řeší nakupování, a tak tvoří 8,01 procent pravidelné návštěvnosti. Nutno dodat, že 43,44 % návštěvnosti je bez registrace, kdy nelze specifikovat pohlaví ani věk. Možná tedy mužům křivdíme a jsou četnějšími návštěvníky, než by se mohlo zdát.

Dají se bylinky ze supermarketu pěstovat, či jsou určené jen k brzké konzumaci?

Jistě vám jejich pěstování půjde, hlavně od jara do podzimu, kdy bylinky neprodělají tepelný šok přepravou v chladném počasí. Navíc se i doporučuje koupené bylinky nejdříve nějakou dobu nechat doma „vyvětrat“, než je budete konzumovat. Většinou jim k vyvětrání od původních průmyslových hnojiv stačí 3 – 4 týdny. Podrobněji si o tomto tématu můžete přečíst v článku Má smysl kupovat bylinky v supermarketu?5

Když budete o koupené a přesazené bylinky dobře pečovat, můžete je doma mít dokonce i několik let. Trvalky jako tymián nebo máta jsou téměř nezdolné. A dokud nenecháte bazalku vykvést a nevystavíte ji příliš nízkým teplotám, tak poroste dlouhodobě. Klidně i tři roky. Zajímají vás podrobnosti o správném pěstování bylinek? Spoustu se jich dozvíte v Zahradě aneb v magazínu pro milovníky zahrad a zahradničení6,kde se podrobně věnují pěstování všeho druhu.

Shrňme však to nejdůležitější: mít dostatečnou drenáž na dně květníků, ne příliš výživný substrát (bylinky pak méně voní) a hlavně dát bylinky na stanoviště se stabilními podmínkami. Bylinky milují balkony a terasy nebo parapety oken, mnoho z nich si však libuje i venku v záhonu. Třeba zmiňovanou bazalku však ven nedávejte. Mšice ji totiž bezpochyby najdou dřív, než bude ke sklizení.

Zdroje:

  1. Jak se pěstují bylinky do supermarketů, dostupné na Vitalia.cz
  2. Albert leták, dostupné na Letákomat.cz, URL: https://www.Letákomat.cz/albert
  3. Penny leták, dostupné na Letákomat.cz, URL: https://www.Letákomat.cz/penny-market
  4. Statistiky návštěvnosti webu Letákomat.cz, interní dokumenty firmy
  5. Má smysl kupovat bylinky v supermarketu?, dostupné na Bylinkopedie.cz
  6. Jak si vypěstovat aromatické bylinky a jak je používat – I., dostupné na Zahrada-magazin.cz

……………………………………….. komerční článek …………………………………….

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here