Kostival lékařský – jak ho pěstovat a jaké jsou jeho výhody?

O tom, že je kostival lékařský užitečnou bylinkou, svědčí už jeho druhové jméno. Proto je vhodné si tuto krásnou rostlinku na své zahradě udržovat. Kostival má rád dostatek slunečního záření, ale zároveň i částečný stín. Miluje vlhké podmínky, které jsou velmi důležité pro její růst – někdy vám rostlina neodpustí sucho, ani když ho budete pravidelně zalévat.

Sklízení

I když jsou květy na této rostlině to nejkrásnější, pro léčebné účinky je potřeba sbírat kořeny a listy. Kořeny je vhodné sklízet v pozdních podzimních a zimních měsících, protože v tuto dobu je v kořenech nejvíce zdraví prospěšných látek. Listy se sklízí kdykoli během jejich růstu, nejlepším obdobím je ale jaro. Dává to smysl – na jaře je totiž veškerá energie rostliny směřována do nového růstu.

Skladování

Při skladování kořenů nebo listů je důležité připravit jednotlivé bylinné části. Kořeny jsou po vysušení tvrdé jako kámen a už je nijak nenakrájíte, proto je na to potřeba myslet ještě před tím, než se vysuší. Pečlivě kořeny omyjte a nakrájejte na malé kousky, které bude velmi snadné použít. Malé vysušené kousky kořene lze pomlít v mlýnku na kávu. Listy je třeba taktéž sušit opatrně. Jsou masité a vodnaté, takže trochu hůře schnou. Udržujte je v jedné vrstvě a často je převracejte. Jakmile jsou listy zcela suché, uložte je do vzduchotěsné nádoby, která není vystavena přímému slunečnímu záření.

Varování

Byla provedena studie, která ukazuje na možnost rozvinutí rakovinotvorných buněk spojené s užíváním kostivalu. Potkani, kteří dostávali 8 % stravy právě ve formě kostivalu, zaznamenali rozvinuté rakoviny jater nebo alespoň problémy s játry. S tohoto vyplívá, že kostival se hodí zejména pro externí použití – neužívejte jej proto vnitřně.

Využití

Kostival obsahuje alantoin, který podporuje růst nových buněk. Pokud budeme brát zřetel na předchozí varování, vyplyne nám z toho jediné: kostival by mohl být účinný pro hojení kůže. Ve formě masti se skutečně používá jako obklad na modřiny, podvrtnutí a vředy. Tady je potřeba dbát zvýšené opatrnosti, protože mast může zadržovat bakterie na pokožce a způsobit vnitřní infekci. Kostival na bázi vody slouží také jako antibakteriální prostředek, protože má schopnost zabíjet bakterie, a urychluje hojení infikovaných ran. To je rozdíl mezi jeho použitím na bázi vody a masti. Kostival na bázi vody nebude zachycovat infekce a držet infikované buňky. Používejte kostival na ekzémy, kousnutí hmyzem a suchou popraskanou kůži na nohou nebo rukou.

Okrasná rostlina

Nepodceňujte kostival ani jako okrasnou rostlinu. Je poměrně velká a snadno se rozrůstá. Produkuje krásné světy po celou sezónu. Rozšiřuje se agresivně, takže je vhodné ji pěstovat v samostatných nádobách nebo někde, kde si můžete vychutnávat její přírodní krásu, ale nemusíte ji úplně vykopávat. Jedná se o často zhoubnou bylinu, která je v domácnosti skutečně neocenitelná. bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here