Koprník štětinolistý

Česky:

Koprník štětinolistý

Latinsky:

Meum athamanticum

Slovensky:

Kôprovník štetinolistý

 

Koprník štětinolistý: Ve svých receptech ho používala už sv. Hildegarda z Bingenu, ale dnes jde o léčivku téměř zapomenutou. Dokáže vám pomoci s trávením, vyčištěním organismu i s podporou střevní mikroflóry.

Léčivé účinky:

  • posiluje organismus
  • zlepšuje libido
  • stimuluje metabolismus
  • pozitivně působí na trávení
  • stimuluje chuť k jídlu
  • stimuluje krevní oběh
  • má dobrý vliv na revma
  • uplatní se při léčbě ledvinových kamenů
  • posiluje srdce
  • má diuretické účinky
  • pomáhá ledvinám
  • používá se pro léčbu dny
  • přispívá k plodnosti
  • reguluje a upravuje menstruaci
  • pomáhá proti migrénách
  • má expektorační účinek
  • působí relaxačně na dýchací cesty
  • pozitivně působí na játra
  • podporuje detoxikaci
  • zvyšuje vylučování žluči

Použití  a přípravky

Koprník štětinolistý se používá zejména pro obecné čištění těla, zaměřené zejména na zlepšení vzhledu pokožky a celkového zdraví vlasů. Ceněny jsou také jeho jeho diuretické, antirevmatické a diastolické vlastnosti. Používá se rovněž při léčbě ledvinových kamenů (jako doplněk), a poradit si umí i se stavy těžké dny nebo revmatismu.

Nejcennější z celé rostliny je výtažek z kořene. Ten při správném dávkování stimuluje krevní oběh, posiluje libido, nabídne také zahřívací účinek a samozřejmě díky obsaženým účinným látkám podporuje správné fungování jater.

Z účinných látek obsahuje koprník štětinolistý mimo jiné i cenný éterický olej, léčivé přírodní pryskyřice, kyselinu skořicovou a kyselinu kávovou. Podrobnější složení nebylo doposud přesněji analyzováno.

V tradici lidového léčitelství se koprník používal zejména kvůli své schopností skvěle aromatizovat likéry a to nejenom ty léčivé. Nádherně ovoněl také vína, sirupy a dokonce i pivo. Používal se také (a dodnes například v Polsku používá) k dochucování polévek, omáček, masa a ryb. Čerstvé listy pak najdou své využití i jako surovina na saláty.

Tradiční medicína nedá na koprník štětinolistý také dopustit jako na rostlinu, která přispívá ke zvýšení plodnosti a pravidelnosti menstruace u žen, přičemž dokáže mírně regulovat i její intenzitu. A nesmíme zapomenout ani na terapeutické působení koprníku proti migréně.

Má rovněž hřejivý účinek, posiluje činnost srdce a také celkově zvyšuje krevní oběh. Dříve byl díky tomu koprník považován i za přírodní afrodiziakum, dnes víme, že to není pravda. Detoxikuje játra a jedním dechem rovněž podporuje vylučování žluči. Působí relaxačně na naše dýchací cesty a úspěšně podporuje také zažívání. A nesmíme zapomenout ani na jeho pozitivní působení proti zánětům ledvin, artritidě a revmatismu.

V neposlední řadě má také koprník močopudný, dezinfekční a silně detoxikační účinek. Dnes se koprník nejčastěji používá právě pro detoxikaci a očistu střev.

Detoxikační směs s koprníkem podle sv. Hildegardy

Připravte si spolu s námi detoxikační hruškový med s koprníkem podle prověřeného receptu sv. Hildegardy z Bingenu. A co budete potřebovat?

  • 1 kg zralých hrušek
  • 6 lžic medu
  • 70 g drceného koprníku (čerstvého)

Hrušky dobře omyjte, oloupejte a zbavte semen. Poté je nakrájejte na menší kousky a vložte do vroucí vody. Nepoužívejte jí moc, stačí jen, aby byly ponořené. Jakmile jsou měkké, sceďte je (vodu použijte třeba pro přípravu čaje). Poté je rozmačkejte vidličkou a vložte zpět do hrnce. Vzápětí k nim přidejte med a bylinky.

Vložte vše do většího hrnce s vodou a zakryjte dno látkou (podobně postupujeme i při pasterizaci), opatrně vše zahřejte a polévkovou lžící sbírejte pěnu, která se objeví na povrchu.

Jakmile med začne vřít, je hotovo. Poté ho stačí rychle přelít do předem vymytých a vypařených nádob, které by měly být poté rychle zchlazeny. Zabráníte tak ztrátě cenných enzymů z medu, na které působí negativně dlouhotrvající vysoké teploty. A jak užívat? Dopřejte si dvě čajové lžičky 3x denně. Skvěle se tato léčba uplatní třeba při obávaných migrénových bolestech hlavy. Spolehlivě také vyčistí střeva od toxinů a nežádoucích škodlivých patogenů.

Ovšem nemusíte se omezovat jen na léčebné užití tohoto prostředku. Myslete na to, že kombinace hrušek s koprníkem a medem společně vytvoří vynikající doplněk k pečenému masu, kterému dodá zcela nový rozměr díky své bylinné a zároveň mírně kořeněné chuti.

Infuze z koprníku – jak ji připravit?

Potřebujete jednu lžíci drcených plodů, natě nebo kořenů. Ty zalijte jedním šálkem vroucí vody a společně nechte  dobře přikryté vařit asi 20 minut. Přeceďte, nechte mírně vychladnout a vypijte. Užívá se asi 200 ml 2-3krát denně a to nejlépe v podobě komplexně trvající léčby. Jinými slovy, bylinky je třeba užívat to dobu tří týdnů, poté je doporučena dvouměsíční pauza. Koprník tedy můžeme takto užívat jednou za 3 měsíce.

Tinktura z koprníku na kašel

Alkoholická koprníková tinktura skvěle funguje na vykašlávání hlenů a používá se také při astmatu. Podrcenou bylinu vložte do nádoby a zalijte lihem nebo kvalitním alkoholem. Nechte měsíc stát, občas dobře protřepejte. Přeceďte a užívejte podle doporučeného schématu v množství 1-3 lžičky denně. Nejlépe podle aktuální intenzity potíží.

koprnik
Zdroj foto. André Karwath aka Aka / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)

Působení v synergii

A s jakými bylinkami si koprník štětinolistý rozumí nejlépe? Jde o kořen galgantu a kořen lékořice.

Kořen galgantu má podobně jako koprník vynikající účinky na trávicí systém a krevní oběh. A může se chlubit také protizánětlivým, antibakteriálním a protiplísňovým působením.

Podobně je na tom i kořen lékořice. Ten má protizánětlivý účinek a jeho pravidelné užívání mimo jiné předchází i žaludečním vředům a infekcím. Má rovněž dezinfekční účinek na dýchací ústrojí. Naše tělo skvěle očistí od hub, toxinů, virů a bakterií.

Všechny tyto byliny můžete společně přidat do čajové směsi a to ve stejném poměru. Připravujte stejně, jako kdybyste připravovali koprník samotný.

O koprníku štětinolistém

Pochází z rodiny miříkovitých (Apiaceae). Jde o trvalku. U nás se vyskytuje především na severu a západě republiky, kde preferuje především louky a pastviny. ČR je východní hranicí rozšíření tohoto taxonu (severní hranicí je Skandinávie), na Slovensku se však koprník štětinolistý nevyskytuje vůbec.

Preferuje především vápnité půdy a mírně chladné podnebí. Jeho bílé květy podobné např. mrkvi se objevují od května do srpna. V dobrých podmínkách koprník dorůstá až do výšky 60 cm. Z květů se vyvíjejí vejčité dvounažky s karpoforem. Každá má rovněž pět vystouplých žeber. Je řazen mezi druhy ohrožené.

Pokud si tedy chcete jeho léčivých účinků užít, nezbude vám, než se pokusit o jeho pěstování. Naštěstí není nijak náročný, vystačí si jen s vlhkou půdou a polostínem. Ke sběru je doporučena zejména mladá nať, nicméně účinné látky najdete ve všech částech rostliny.

Někdy se mu také (zvláště v Polsku) říká bylina sv. Hildegardy, která byla ve středověku považována za skutečnou specialistku v oboru bylinné medicíny. Mimo jiné po dlouhé roky vedla benediktinský klášter, v němž se starala o nemocné. O koprníku říkala, že je cennější než zlato. Koneckonců, právě k jeho účinkům se váže její slavné rčení: „Kdo čistí dobře, uzdravuje dobře.“ S jeho pomocí se tak především snažila zbavit své pacienty patogenů ze střev.

Kontraindikace:

Produkty z koprníku by neměly používat těhotné a kojící ženy. Při užívání této byliny rovněž nedoporučujeme dlouhodobé vystavování těla slunečním paprskům (rozhodně se neopalujte). Neměly by ho proto také používat osoby trpící vážnou fotocitlivostí.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty