Konvalinka vonná

Česky: 

Konvalinka vonná
Latinsky:

Convallaria majalis
Slovensky:

Konvalinka voňavá

Konvalinka vonná je vytrvalá bylinka, kterou běžně vídáme v našich lesích. Často ji známe jako ozdobnou květinu ve vázách, má však i své lékařské využití.

konvalinka vonná
Česky: Konvalinka vonná, Latinsky: Convallaria majalis, Slovensky: Konvalinka voňavá

Léčivé účinky

 

  • Povzbuzuje srdeční činnost.

 

Použití a přípravky

Používá se jako prostředek na posílení srdce. Droga se může použít jen na lékařský předpis a pod lékařským dozorem. Prakticky se používá jen k přípravě farmaceutických extraktů nebo k izolaci účinných glykosidů. Tyto přípravky se podávají při srdečních chorobách k posílení a zvýšení srdeční výkonnosti.

  • Venisfér krém s konvalinkou má regenerační a masážní účinky. Harmonizuje meridián srdce a dalších orgánů.

O konvalince vonné

konvalinka vonná účinkyKonvalinka vonná (Convallaria majalis) je vytrvalá bylina. Je rozšířená v Evropě, v Asii a v Severní Americe. U nás se vyskytuje v listnatých lesích. Pro lékařské účely se také často pěstuje.

Používá se nať, listy nebo květ. Kumulace účinných látek je malá. Nejúčinnější jsou čerstvé květy (0,3—0,4 % glykosidů), pak čerstvé listy a nejméně účinné jsou oddenky.

Rostlina obsahuje především jedovatý glykosid konvallatoxin, konvallosid, konvallatoxol, glykosid B3. Genuinní glykosid konvallosid se nachází jen v semenech.

Bylo prokázáno, že existuje výrazná shoda ve způsobech účinků mezi glykosidy konvalinky a osvědčeným srdečním lékem strofantinem a digitalisem (výtažkem z náprstníku). Účinné látky konvalinky upravují srdeční činnost. Užívá se jich jako náhrady náprstníku. Mají celkově slabší efekt a jsou vhodné pro stavy, kdy při léčbě je třeba užívat jen malé dávky digitalisových glykosidů.

Jisté riziko záměny s konvalinkou může dojít při sběru medvědího česneku před rozkvětem – Konvalinka má listy lesklé seshora, medvědí česnek zespoda. Listy konvalinky vyrůstají z jednoho stonku nad zemí, listy medvědího česneku vyrůstají jednotlivě. Po rozkvětu je již záměna rostlin nepravděpodobná – konvalinka má zvoncovitá okvětí, medvědí česnek má okolíkatá bílá květenství.

Rostlina je jedovatá, stejně tak jako voda ve vázách, v nichž konvalinky byly.

foto: OliBac, yamaken

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů