Konopí aneb co všechno o něm nevíte

konopi listy
Zdroj foto: envato

Konopí je známé jako rostlina, droga, léčebný prostředek, a od roku 2019 dokonce vychází časopis Konopí, který se věnuje právě léčebným účinkům konopí.

Jak konopí vypadá

Konopí (lat. Cannabis) je jednoletá dvoudomá rostlina z čeledi konopovitých. Má vzpřímenou lodyhu, která dosahuje výšky 2 až 3 metry (samičí jsou nižší). Listy jsou dlanitě složité a jsou typickým znakem rostliny, takže konopí poznáte na dálku. Samčí květy jsou uspořádány do lat a dozrávají dříve než samičí, které jsou přisedlé. K opylování dochází pomocí větru.

Kde konopí roste

Pochází z náhorních plošin Asie, a protože se jedná o teplomilnou rostlinu, postupně se rozšířila do jižní Evropy a do Číny.

konopi bylinka
Zdroj foto: envato

Jaké podmínky potřebuje pro pěstování

Potřebuje mírně kyselé vlhké půdy s dostatkem dusíku. V našich podmínkách se dá pěstovat hlavně ve sklenících.

K čemu se využívá

Původně se konopí seté (Cannabis sativa) používalo hlavně na výrobu látek, papíru, provazů, lan, plachet i pytlů. Ze zbytků rostlin (dřevnatých stonků) se vyrábějí brikety nebo izolační materiál. Ze semen se pak lisuje olej, který se využívá zejména v kosmetice a potravinářství.

Je využíváno pro léčebné účinky, a to vnitřně i zevně. Vnitřně pomáhá například při onemocnění zvaném roztroušená skleróza, zevně pak například při revmatismu.

konopí se ale také vyrábějí drogy – sušené listy a samičí květenství se prodává jako marihuana (slabá droga, která je ale stále nelegální), koncentrovaná pryskyřice se jmenuje hašiš. Obě tyto drogy se mohou vyrábět jak z konopí setého, tak i z příbuzného konopí indického (Cannabis indica). Avšak pěstování, nabízení a prodej konopí jako drogy je trestných činem trestaným podle platného trestního zákoníku.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here