Kompostování jako cesta k udržitelnému způsobu života

zasady spravneho kompostovani

Kompostování je tady s námi už od pradávna. S rostoucím zájmem o ekologický způsob života však v posledních letech získává na popularitě. V tomto článku se dozvíte, jaké benefity v sobě kompostování ukrývá, jak správně na to a dáme Vám tipy na to, v čem kompostovat.

kompostovani

Důležitost kompostování

Kompostování nabízí celou řadu výhod nejen pro životní prostředí, ale také pro Vaši zahrádku.

Kompostováním snižujete objem odpadu tím, že se organický materiál, který by jinak skončil na skládce, rozloží a přemění v živnou půdu. Tím zároveň výrazně přispějete k redukci skleníkových plynů, jako je například metan, který má neblahý vliv na globální oteplování.

Z kompostování však můžete vytěžit spoustu benefitů i pro Vaši s láskou opečovávanou zahradu. Živná půda, která kompostováním vzniká, obsahuje velké množství důležitých živin a mikroorganismů. Ty vyživují rostliny a stromy a pomáhají jim k rychlejšímu a především zdravějšímu růstu, zlepšují zadržování vody, snižují erozi a celkově zkvalitňují strukturu půdy.

Kompostování má vliv samozřejmě vliv i na finanční stránku údržby Vaší zahrady, která může být velmi nákladná. Živná půda z kompostu hravě nahradí spoustu chemických přípravků určených ke hnojení.

komposter biocompo prosperplast l

Jak s kompostováním začít?

Vyberte si ke kompostování vhodné místo

Prvním krokem ke správnému kompostování je výběr vhodného místa, kam umístíte kompostér. Ten byste měli umístit na rovném, dobře odvodněném povrchu, který bude chráněn před ostrým slunečním zářením. Kompostovaný materiál se tak bude rozkládat rychleji a výsledek bude kvalitnější.

Pečlivě vyberte kompostérplastovy komposter keter mega l

Následujícím krokem je vybavit se vhodným kompostérem. Existuje mnoho různých typů kompostérů, od otevřených dřevěných boxů až po uzavřené plastové kontejnery. Při koupi se řiďte velikostí zahrady

Velikost kompostéru závisí na mnoha faktorech, jako je počet členů domácnosti, množství organického odpadu, který produkujete a dostupný prostor. Výběr správné velikosti kompostéru může znamenat velký rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným kompostováním.

Jinak řečeno, pokud jste majitelé menší zahrádky nebo chcete kompostovat na balkóně a produkujete pouze malé množství organického odpadu, zvolte spíše menší rozměry. Existují i kompostéry určené pro byty. Tyto menší kompostéry jsou také vhodné pro jednotlivce nebo páry.

Naopak pokud máte velkou zahradu a vytváříte velké množství organického odpadu, zvolte větší kompostér.

Mějte však na paměti, že větší kompostér zabere více prostoru a vyžaduje větší množství materiálu, aby bylo kompostování efektivní.

Obecně se dá říci, že velikosti kompostérů se pohybují v rozmezí 50 až 500 litrů.

Připravte si kompostovatelný materiál

Materiál na kompostování se skládá z hnijícího a zeleného materiálu. Hnijící materiál zahrnuje suché listy, slámu a piliny, zatímco zelený materiál zahrnuje kuchyňské zbytky, trávu a listy. Materiál byste do kompostéru házet po menších kusech, urychlíte tím samotný rozklad.

puda z kompostu

Jak poznáte hotový kompost?

Čekání na váš první hotový kompost může trvat až rok. Pokud se o něj však budete poctivě starat, dobře se Vám odmění.

A jak tedy poznat, že je Váš kompost připraven na další použití? Základním ukazatelem je barva, která by měla být hnědá až tmavě hnědá. Kompost by také by rozhodně neměl mít nepříjemně zapáchající odér něčeho shnilého, ale měl by naopak příjemně vonět, například jako půda po dešti.

Pokud si ani po prozkoumání barvy a struktury nebude stoprocentně jistí, proveďte test klíčivosti. Odeberte malé množství kompostu do malé nádobky a zasejte do něj například semínka řeřichy nebo rukoly. Pokud semínka do týdne vyklíčí, je to znamení, že je Váš kompost připraven k hnojení Vaší vegetace.

Zdroj foto: Shutterstock, Prosperplat, Keter

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here