Znáte kohoutek luční? Je to také zajímavá léčivá rostlina

lucni kohoutek
Foto: Guido Gerding / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Kohoutek luční je opravdu zvláštní rostlina, protože může být jako dvouletá, tak i vytrvalá. Najdete ji na vlhčích loukách a jeho léčivé účinky jsou známé již od středověku.

Jak kohoutek luční vypadá

Rostlina dosahuje 20 až 60 cm výšky. Kvete od května do července vidlanovitým květenstvím, které je zbarvené do růžova.

Kde nejčastěji roste

Kohoutek luční je rozšířen v České republice od nížin po hory, avšak roste spíše na vlhčích místech s dostatkem živin a jeho výskyt je dobrým ukazatelem toho, jak vysoká je v místě hladina podzemních vod.

kohoutek lucni
Zdroj foto: pixabay

Co se sbírá pro léčebné účely

Pro léčebné účely se sbírá kvetoucí nať, ale také kořen. Kořen můžete použít jako přírodní mýdlo, protože obsahuje hodně saponinů. Kvetoucí nať se používá ve formě nálevu nebo tinktury, a to pro léčbu neplodnosti (pro muže i ženu), dále pro podporu vykašlávání, při bronchitidě, také tlumí děložní krvácení (tedy je vhodný při silné nebo příliš dlouhé menstruaci, nebo také po porodu). Koupel působí antirevmaticky, pomáhá také na bércové vředy nebo nehojící se rány.

Lihová tinktura působí antibioticky, a to zejména na streptokoky a stafylokoky, můžete ji tedy zkusit při angínách a dalších podobných onemocněních.

Jak si připravit nálev

Nálev z kohoutku lučního připravíte tak, že čerstvou nebo sušenou kvetoucí nať zalijete vroucí vodou a necháte asi 15 minut louhovat. Poté přecedíte a necháte vychladnout. Pije se vychladlé až 3x denně podle obtíží.

Jak si připravit tinkturu

Tinkturu si můžete připravit z čerstvé i sušené nati kohoutku. Nať napěchujeme do nádoby a zalijeme aspoň 40% lihem nebo jiným alkoholem (vodka apod.). Necháme 3 týdny na okně (ne na přímém slunci) macerovat. Poté přecedíme přes čisté plátýnko nebo jemný cedník do tmavých lahviček a uchováváme v temnu a chladu. Používáme 20 kapek až 3x denně při angíně a podobných obtížích.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here