Kohoutek luční je opravdu zvláštní rostlina, protože může být jako dvouletá, tak i vytrvalá. Najdete ji na vlhčích loukách a jeho léčivé účinky jsou známé již od středověku.
Jak kohoutek luční vypadá
Rostlina dosahuje 20 až 60 cm výšky. Kvete od května do července vidlanovitým květenstvím, které je zbarvené do růžova.
Kde nejčastěji roste
Kohoutek luční je rozšířen v České republice od nížin po hory, avšak roste spíše na vlhčích místech s dostatkem živin a jeho výskyt je dobrým ukazatelem toho, jak vysoká je v místě hladina podzemních vod.
Co se sbírá pro léčebné účely
Pro léčebné účely se sbírá kvetoucí nať, ale také kořen. Kořen můžete použít jako přírodní mýdlo, protože obsahuje hodně saponinů. Kvetoucí nať se používá ve formě nálevu nebo tinktury, a to pro léčbu neplodnosti (pro muže i ženu), dále pro podporu vykašlávání, při bronchitidě, také tlumí děložní krvácení (tedy je vhodný při silné nebo příliš dlouhé menstruaci, nebo také po porodu). Koupel působí antirevmaticky, pomáhá také na bércové vředy nebo nehojící se rány.
Lihová tinktura působí antibioticky, a to zejména na streptokoky a stafylokoky, můžete ji tedy zkusit při angínách a dalších podobných onemocněních.
Jak si připravit nálev
Nálev z kohoutku lučního připravíte tak, že čerstvou nebo sušenou kvetoucí nať zalijete vroucí vodou a necháte asi 15 minut louhovat. Poté přecedíte a necháte vychladnout. Pije se vychladlé až 3x denně podle obtíží.
Jak si připravit tinkturu
Tinkturu si můžete připravit z čerstvé i sušené nati kohoutku. Nať napěchujeme do nádoby a zalijeme aspoň 40% lihem nebo jiným alkoholem (vodka apod.). Necháme 3 týdny na okně (ne na přímém slunci) macerovat. Poté přecedíme přes čisté plátýnko nebo jemný cedník do tmavých lahviček a uchováváme v temnu a chladu. Používáme 20 kapek až 3x denně při angíně a podobných obtížích.