Klokočí sice není bylinka, ale pomůže vám se stresem

klokoc
Zdroj foto: {{Sten Porse}}, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Klokočí je semeno rostliny klokoč, která má různé druhy. Ze semen se tradičně vyráběly růžence a dnes si z nich můžete vyrobit hračku pro děti, náhrdelník nebo třeba antistresovou hračku pro sebe.

Klokoč

Klokoč (Staphylea) je strom nebo keř, který roste v Asii, Americe a Evropě. U nás roste vzácně klokoč zpeřený. V ostatních částech světa narazíte i na klokoč japonský, kavkazský, Bolanderův, himalájský, celoplodý nebo trojlistý.

Jak klokoč vypadá

Klokoč je opadavý strom či keř se vstřícnými, lichozpeřenými listy. Květy jsou v latách nebo hroznech a mají bílou, žlutou či narůžovělou barvu. Plodem je pak nafouklá tobolka, která připomíná měchýřek. V tobolce je tvrdé semeno (tvrdé asi jako lískový oříšek), které může mít žlutou, světle hnědou až tmavě hnědou barvu.

Jaké má klokoč využití

Klokoč jako strom či keř je okrasnou rostlinou do zahrady. Můžete jej zkusit zasadit na své zahradě, pokud máte dostatek prostoru, spíše slunné stanoviště a středně těžkou půdu.

A co z klokočí

kokoc plody
Zdroj foto: Amos Oliver Doyle, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Ze semen, tedy z klokočí, si můžete vyrobit růženec nebo jakoukoliv podobnou hračku do ruky, která vás bude uklidňovat a zbavovat stresu. Semínka je potřeba vybírat zralá a tvrdá. Do nich se dělají dírky – podobně jako do kaštanů, ale protože semínka jsou tvrdší, musíte vrtat pomalu a mít při tom trpělivost. Dnes existují i různé stroje na provrtávání dírek a ty je možné také použít.

Jakmile budete mít semena provrtaná, můžete je spolu spojovat na provázek, nit, nebo ketlováním – použitím drátků – ketlovacích jehel, které ketlovacími kleštěmi spojíte k sobě. Když je provázek, drátek dostatečně dlouhý, zavažte nebo spojte oba konce a máte růženec, náramek, náhrdelník…

Probírání korálků/semen velmi uklidňuje a antistresová hračka se vejde do kapsy, takže jej můžete nosit kamkoliv.

Zdroje: www.wikipedia.org, Staňková-Kröhnová, Magdalena: Bylinky pro děti a maminky, Grada, Praha, 2009

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here