A zase ty léčivé houby: klanolístka obecná

Klanolistka
Zdroj foto: en.m.wikipedia.org

Mysleli jste, že už všechny léčivé houby znáte a o všech jsme si povídali? Pak vězte, že se najdou ještě další. Naší dnešní houbou, na kterou se zaměříme, je houba s poetickým názvem – klanolístka obecná.

Jak houba vypadá

Klanolístka obecná (Schizophyllum commune) je nejedlá houba z čeledi klanolístkovité. Navíc se jedná o patogenní houbu, která parazituje na stromech jak lesních (buk, lípa, olše, dub), tak ovocných. Způsobuje lámání větví i odumření celých stromů. Má ale léčivé účinky. Plodnice nemá třeň a klobouk mívá tvar lastury nebo poháru. Nejvíce vaši pozornost upoutají lišty na spodní straně klobouku, které se rozbíhají od středu ke krajům.

Co houba obsahuje

Klanolístka obsahuje polysacharidy, kyseliny, aminokyseliny, flavonoidy, vitamíny skupiny B, minerální látky a stopové prvky.

Léčivé účinky

Houbě se připisují , je také dobrým analgetikem. Používá se k léčení gynekologických potíží (zejm. výtoků), dále průjmů, zánětů a revmatismu. Pomáhá při bronchitidě i při srážení horečky.

houba
Zdroj foto. upload.wikimedia.org

Čaj

Z plodnice se dá dobře připravit čaj. Můžete použít čerstvé i sušené houby. Lžíci těchto hub přelijte asi 0,5 l vroucí vody a nechte 20 minut louhovat. Poté přeceďte a oslaďte medem.

Tinktura

Z čerstvých i sušených plodnic je možné vyrobit tinkturu. Houbu nakrájíme na malé kousky a zalijeme vhodným aspoň 40% alkoholem. Necháme stát měsíc, občas protřepeme. Poté přecedíme a nalijeme do tmavých skleniček. Užíváme 20 kapek denně jen tak, nebo do čaje/vody.

Žvýkání

Nejjednodušším způsobem využití houby je žvýkání – kousek plodnice (zase může být čerstvá, nebo sušená) dáme do úst a žvýkáme. Po vyžvýkání můžeme spolknout, ale i vyplivnout, protože účinné látky jsme již spolkli se slinami během žvýkání.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.bylinkyprovsechny.cz, www.houby.naturatlas.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here