Aktinidie též známá jako kiwi. Vypěstujte si exotiku v našich podmínkách

kiwi

Jde o dřevitou liánu, která se též nazývá „čínský angrešt“, my ji známe nejčastěji pod názvem „kiwi“.

Dužina jinak hnědých plodů s chloupky je šťavnatá, světle zelené barvy a má příjemnou sladkokyselou chuť. Obsažená semínka se konzumují také a při jídle nijak nevadí.

Pěstování

V současné době se kiwi pěstuje zejména na plantážích Nového Zélandu, odkud se exportuje do většiny zemí. Dnes se této rostlině dostává hodně pozornosti, zkouší se pěstovat na mnoha místech USA a na jihu Francie, v teplejších oblastech se můžeme s pěstováním setkat i u zahrádkářů v Německu, Rakousku i u nás. Kromě užitku jde o krásnou liánu, kterou na zahrádce rozhodně nepřehlédnete.

Účinky

Pozitivní vliv plodů kiwi spočívá hlavně ve vysokém obsahu velkého množství vitamínů skupiny A, C a D, minerálních soli, draslíku a železa. Plody typu bobule mají hmotnost kolem 80 gramů a už 100 gramů dužniny obsahuje doporučenou denní dávku vitamínu C.

Vnější užití

Velmi zajímavým způsobem užití je forma pleťové masky, kterou si snadno sami doma připravíte.

Osvěžující „kiwi maska“

Budete potřebovat:

  • 1 bobule
  • lžička medu
  • 1 bílý přírodní jogurt

Bobuli oloupejte a rozmačkejte vidličkou nebo rozmixujte. Poté ji zamíchejte do připravené misky s bílým jogurtem a vmíchejte lžičku medu, až vznikne jemný krém.

Masku aplikujte na obličej a nechte působit 15 až 20 minut, nejlépe opakovaně 2 – 3krát týdně.

Kiwi ledové kostky na obličej

Stačí vymačkat z plodů šťávu, umístit ji do nádobek na výrobu ledu a vložit do mrazáku.

Vzniklé „kosmetické kostky“ jsou výbornou prevencí proti stárnutí pleti, denní užití hned po ránu má tonizační a zvlhčující účinky, kůže se ihned stane hladkou a projasněnou. Navíc dojde k uzavření pórů, což jistě ocení každý, kdo se potýká s příliš mastnou pletí nebo v období letních měsíců.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here