Kerblík lesní

Česky:

Kerblík lesní
Latinsky:

Anthriscus sylvestris
Slovensky:

Trebuľka lesná

Kerblík lesní je dvouletá až vytrvalá bylina, která tvoří nedílnou součást našich luk a polí, s ceněnými léčivými účinky, které však nejsou až tak známé.

kerblík lesní
Česky: Kerblík lesní, Latinsky: Anthriscus sylvestris, Slovensky: trebuľka lesná

Léčivé účinky

  • Pomáhá při bronchitidě.
  • Pomáhá při onemocnění horních cest dýchacích.
  • Podporuje prokrvování tkání.
  • Má protizánětlivé účinky.
  • Má močopudné účinky.
  • Účinkuje při zánětlivých onemocněních močových cest.
  • Pomáhá při onemocnění kloubů.

Použití a přípravky

Používá se čerstvá nať nebo sušené semeno. Čerstvá nať se dá používat jako koření nebo jako látka na uvaření čaje nebo koupelové lázně. Sušené semeno, celé nebo drcené, lze též využít jako koření (podobné kmínu) nebo pro inhalaci (par v nálevu).

O kerblíku lesním

kerblík lesníKerblík lesní (Anthriscus sylvestris) je dvouletá až vytrvalá bylina, která roste běžně v našich zemích a takřka v celé Evropě kromě nejsevernějších a nejjižnějších oblastí, a to zejména na vlhčích loukách, v příkopech u polí, na mezích, v lesích či v zahradách podél plotů ve stinných místech. Rostlině se nejlépe daří v půdě bohaté na dusík, proto se často vyskytuje jako plevel u polí hnojených močůvkou.

Rostlina obsahuje flavonoidy, silice, dále karotin, hořčík, vitamin C a jiné látky. V domácí receptuře se může nasekaná čerstvá nať kerblíku používat jako náhražka za petržel. Dělají se též koupelové lázně nebo teplé obklady při nezánětlivých bolestech kloubů.

Velmi podobné složení látek a rozsah použití má příbuzný druh kerblík třebule (Anthriscus celeforium).

Domácí recepty

  • Pára: Inhalace max 10 minut dvakrát denně se doporučuje při bronchiálních onemocněních.
  • Koření: Jako kuchyňské koření s příjemným aromatem se doporučuje směs sušené i čerstvé nati petržele a kerblíku, případně ještě s libečkem nebo natí celeru. Doporučuje se mladá, sytě zelená nať před rozkvětem. Světlé listy rychle ztrácejí účinné látky.

Semena Kerblíka lesního můžete zakoupit na eshopu SEMENA.CZ   ZDE

foto: NuuuuuuuuuuulKari Pihlaviita

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů