
Zánět střev je vážný a často bolestivý problém, který může mít různé příčiny – od infekčních přes autoimunitní až po chronické. Nejčastěji se s tímto pojmem setkáváme v souvislosti s ulcerózní kolitidou, Crohnovou chorobou, infekčními enteritidami, ale i s méně závažnými, avšak nepříjemnými záněty sliznice tlustého nebo tenkého střeva. Projevuje se jako bolest břicha, průjem, nadýmání, únava, nevolnost, někdy i krev ve stolici a úbytek hmotnosti.
Zatímco klasická medicína často zasahuje pomocí kortikosteroidů, antibiotik, imunomodulancií či biologické léčby, příroda nabízí šetrnější, ale velmi účinnou podporu. Řada léčivých bylin má schopnost tlumit zánět, chránit sliznici, podpořit hojení a regeneraci tkání a harmonizovat funkci trávicího traktu.
V tomto článku se zaměříme na to, jaké bylinky na zánět střev můžeme využít, jak působí a jak je správně zařadit do každodenního režimu.
Zánět střev – příznaky, které nelze ignorovat
Zánětlivé onemocnění střev se projevují různě, v závislosti na typu a rozsahu postižení. Mezi nejčastější příznaky patří:
- Bolest břicha a křeče, často po jídle
- Chronický nebo opakující se průjem, někdy s příměsí hlenu nebo krve
- Pocit nedostatečného vyprázdnění, nadýmání
- Únava, slabost, ztráta chuti k jídlu
- Horečky a noční pocení (u závažných forem)
- Ztráta hmotnosti
Včasná léčba a podpora sliznice je zásadní pro to, aby se zánět neprohluboval a nevedl k poškození střevní stěny či ke komplikacím, jako jsou fistuly, abscesy nebo stenózy.
Nejúčinnější bylinky na zánět střev
- Sléz lesní (Malva sylvestris)
Tato bylina je doslova balzámem na zanícenou střevní sliznici. Díky vysokému obsahu slizových látek vytváří ochranný film, který zmírňuje podráždění, usnadňuje hojení a chrání sliznici před další zátěží. Vhodný zejména při chronickém zánětu a průjmových stavech. - Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)
Má silné protizánětlivé, antiseptické a protikřečové účinky. Uvolňuje hladké svalstvo střev, tlumí bolest a podporuje obnovu sliznic. Výborný při akutním i chronickém zánětu, a to jak tlustého, tak tenkého střeva. - Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria)
Působí stahujícím a protizánětlivým účinkem, podporuje hojení střevních sliznic a zpevňuje stolici. Užitečný zejména při chronických zánětech s výskytem průjmu nebo při syndromu dráždivého tračníku. - Měsíček lékařský (Calendula officinalis)
Tato bylina stimuluje regeneraci tkání, snižuje zánět a působí antibakteriálně. Vhodná zejména při vředech, krvácejících sliznicích a opakujících se zánětech. Podporuje celkovou imunitní reakci organismu. - Slzovka obecná (Coix lacryma-jobi)
Známá především v tradiční čínské medicíně. Působí protizánětlivě, močopudně a imunomodulačně. Používá se jako podpůrná bylina u Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy. Je šetrná a vhodná i pro dlouhodobé užívání. - Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra)
Chrání sliznice a podporuje jejich hojení. Má silný protizánětlivý efekt podobný kortikoidům, ale bez vedlejších účinků (při krátkodobém užívání). Zvyšuje produkci hlenu, a tím chrání střeva před dalším podrážděním. Vhodná při chronických zánětech a autoimunitních formách IBD. - Kurkuma (Curcuma longa)
Obsahuje kurkumin, který má výrazný protizánětlivý a antioxidační účinek. Pomáhá regenerovat střevní výstelku, snižuje průběh autoimunitních zánětů a je oblíbená při Crohnově nemoci a ulcerózní kolitidě. Nejlépe funguje v kombinaci s černým pepřem, který zvyšuje vstřebatelnost. - Borůvky sušené (Vaccinium myrtillus)
Působí stahujícím účinkem na sliznici, pomáhají při průjmových zánětech a infekcích střev. Obsahují třísloviny a flavonoidy, které zklidňují podráždění a podporují redukci bakteriálních patogenů.

Jak bylinky užívat při zánětech střev
Forma užívání závisí na stavu a typu zánětu. Nejčastěji se bylinky užívají jako:
- Nálev (čaj) – jemný, ale účinný způsob, vhodný k dennímu užívání
- Macerát – zejména u slizových bylin jako je sléz (ve studené vodě přes noc)
- Tinktura – koncentrovaná forma vhodná při akutních obtížích
- Kapsle a extrakty – zvláště u kurkumy nebo lékořice
- Obklady nebo sedací koupele – při postižení konečníku a hemoroidálních obtížích
Ukázková směs na zánět střev (čajová forma):
- Sléz lesní 30 %
- Heřmánek 20 %
- Řepík 20 %
- Měsíček 15 %
- Borůvky sušené 15 %
Směs přelijte horkou vodou, nechte 10 minut louhovat a pijte 2–3× denně vlažné doušky, ideálně mezi jídly.
Co ještě pomáhá při zánětu střev
- Šetrná strava – bez dráždivých, smažených, mléčných a kořeněných jídel
- Dostatek tekutin – voda, bylinné čaje, vývary
- Odpočinek a snížení stresu – stres má přímý vliv na průběh zánětu
- Probiotika a fermentované potraviny – obnova střevní mikroflóry
- Úprava životního stylu – pravidelný pohyb, spánek a duševní hygiena
Kdy vyhledat lékaře
Přestože bylinky na zánět střev mohou být velmi účinné, ne všechny záněty lze zvládnout jen přírodní cestou. Při dlouhodobých obtížích, krvácení, horečkách, úbytku hmotnosti nebo podezření na Crohnovu chorobu je nutné vyhledat lékaře a podstoupit odborné vyšetření.
Záněty střev jsou vážným signálem, že organismus potřebuje pomoc. Bylinky nám nabízejí jemný, ale silný nástroj, jak tlumit zánět, chránit sliznici a podpořit přirozenou regeneraci trávicího traktu. Ve spojení s úpravou životosprávy a nasloucháním vlastnímu tělu mohou být účinným spojencem na cestě ke zdraví.