Kdy sbírat kouzelné bylinky

sber bylinek
Zdroj foto: pixabay

Kdy sbírat kouzelné bylinky: Jistě víte, že nejkouzelnější večer nebo noc na sbírání léčivých bylinek je tzv. Filipojakubská noc, tedy noc Pálení čarodějnic. Jenže co když zrovna nemáte čas jít na bylinky, nebo se v noci bojíte, nebo prostě ta vaše bylinka ještě nekvete? Nevadí, je mnoho jiných vhodných denních i ročních období na sběr, jen musíte dodržet následující zásady.

Sbírejte jen to, co dobře znáte

Na sběr bylinek se vypravte tam, kde víte, že rostou, a skutečně sbírejte jen ty, které poznáte (je to jako s houbami). Pokud se sbíráním bylinek začínáte, nestyďte se vzít si s sebou herbář nebo klíč k určování bylin, popřípadě se poraďte s odborníkem.

Sbírejte různé části v různé denní doby

Bylinky samozřejmě nejenže kvetou v různých obdobích, ale různé části bylin je dobré sbírat v různých denních dobách. Takže zatímco květy, listy a natě sbírejte kolem poledne nebo brzy odpoledne, kořeny, oddenky a hlízy sbírejte ráno nebo večer. Stejně tak jako je logické, že květy se sbírají při rozkvětu, měli byste si pamatovat, že kořeny je lepší sbírat před rozkvětem nebo po odkvětu.

sber bylinek
Zdroj foto: pixabay

Nesbírejte na znečištěných místech

Nikdy nesbírejte bylinky u silnic, dálnic, továren či velkých měst. Dbejte také na to, abyste nesbírali u pole, které bylo nedávno ošetřeno chemickým postřikem.

Na chráněných místech opatrně

Na chráněných místech sice budete mít tu výhodu, že bylinky nebudou znečištěné, ale zase se předem informujte, zda je sběr povolen, ať zbytečně neplatíte pokutu. Různé to může být u kvetoucích bylinek a u bylinek, kde se sbírají podzemní části. Ostatně i tam, kde to není zakázáno, si počínejte opatrně, sbírejte jen tolik, kolik využijete, a dopřejte rostlinám, ať mohou vzejít příští rok znovu.

Správné náčiní

Na bylinky, kde budete sbírat květ nebo nať, si vezměte nůžky. Na podzemní části bylinek jsou nejlepší rýč nebo rycí vidle či lopatka. Nezapomeňte ani na vhodné nádoby – lepší je košík, papírový pytlík či látkový sáček než igelitové tašky či sáčky – bylinky by se zapařily.

Zpracování

Bylinky po přinesení domů zpracujte co možná nejrychleji. Dejte je usušit, popřípadě naložte do lihu či alkoholu na tinkturu apod., ať se vám neznehodnotí ani doma.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here