Kdy rozhodně nepoužívat esenciální oleje

Esenciální oleje již nejsou doménou hippies, kteří mají rádi vůni patchouli. Alternativní a integrující medicína nebyla nikdy více oblíbená a stále více spotřebitelů hledá esenciální oleje na etiketách organických tělových mlék jako bezpečnější alternativu k nebezpečným syntetickým vonným látkám.

Co jsou esenciální oleje?

Mnoho lidí si mylně myslí, že esenciální olej je rostlinný extrakt smíchaný s nějakým jiným typem oleje, ale esenciální oleje jsou vlastně 100 procent z rostlinného extraktu, což znamená, že jsou extrémně koncentrované. Lidé si myslí, že protože esenciální oleje jsou přirozené, musí být bezpečné. Vlastně jsou esenciální oleje tak nesmírně koncentrované, že nejsou stejné, lékařsky, jako bylinky nebo citrusy, ze kterých jsou extrahovány. To je důvod, proč mohou být nebezpečné – ale to je také důvod, proč jsou užitečné.

Kdy rozhodně nepoužívat esenciální oleje

Zde je šest situací, kdy byste se měli vyhnout esenciálním olejům spolu s radami, jak je bezpečně používat.

Neředěný, ve většině případů

Protože jsou éterické oleje tak silně koncentrované, jejich přímé použití může způsobit vyrážky a dokonce i popáleniny. A jejich míchání s vodou nebude efektivní, protože olej a voda se nemíchají. Abyste bezpečně používali esenciální oleje na pokožce, musíte je nejprve zředit s nosnými oleji, jako je jojobový, avokádový, kokosový nebo hroznový olej. Poměr může být 3-5 kapek esenciálního oleje na jednu čajovou lžičku nosného oleje. Můžete je také bezpečně přidat do domácích mýdel, šamponů a pleťových vod. Existuje několik případů, ve kterých můžete použít nezředěný olej přímo na kůži – například levandulový olej aplikovaný přímo na včelí bodnutí a popáleniny je bezpečným prostředkem, který funguje.

Na sliznicích

Už jsme mluvili o tom, proč byste na kůži nikdy neměli používat nezředěné éterické oleje, ale je to tisíckrát důležitější, pokud jde o sliznice – tkáň, která prochází tělesnými dutinami, jako jsou ústa, hrdlo a vagina. Například olej z čajovníků může být použit pro kvasinkové infekce, avšak je velmi riskantní používat ho jako domácí lék.

Vnitřně, aniž byste to konzultovali s lékařem

V obchodech se zdravou výživou jsou dostupné kapsule esenciálních olejů. Můžete si je zakoupit kdykoli budete chtít, bez konzultace s lékařem. To vedlo k mylným představám, že je to vždy v pořádku. Avšak esenciální oleje mohou být stejně silné jako komerční léky. Vezměte například antibiotika. Oreganové a tymiánové esenciální oleje fungují stejně dobře jako tradiční antibiotika pro léčbu infekcí způsobených bakteriemi, houbami nebo parazity. To je skvělá zpráva, protože bakterie jsou stále odolnější vůči antibiotikům. Tyto esenciální oleje snižují nadměrný růst špatných bakterií ve střevě – ale stejně jako antibiotika zničí i dobré bakterie. Takže kapsle na bázi esenciální olejů (po předchozí konzultaci s lékařem) jsou jediným druhem esenciálních olejů, které můžete užívat vnitřně. Kapalina v nádobách s kapátkem je určena pouze k vnějšímu použití.

Jako péče o pleť, pokud máte pěknou kůži

Některé esenciální oleje, zejména citrusové vůně, jsou fototoxické. To znamená, že vaše kůže je citlivější na slunce, což způsobuje, že vám hrozí vážnější sluneční popáleniny. Nepoužívejte citrusové esenciální oleje v rutině péče o pleť, pokud budete trávit čas venku, zvláště pokud jste již ve vysokém riziku popáleniny.

Pokud máte alergii

S esenciálními oleji byste měli být opatrní také v případě, pokud máte ztíženou toleranci na různé vůně. Dokonce lidé, kteří jsou citliví na syntetické vůně, mohou někdy tolerovat esenciální oleje, protože jsou odvozeny z rostlin, s nimiž jsme spolu po staletí koexistovali, na rozdíl od syntetických látek. Přírodní vůně esenciálních olejů však může být pro některé lidi příliš, takže buďte obezřetní při jejich zavádění do výrobků osobní péče, pokud víte, že jste citliví na vůně. Vždy je dobrý nápad otestovat nový esenciální olej (správně zředěný nosným olejem, samozřejmě) na malou část pokožky, jako je vnitřní paže, než ji použijete na celé tělo. Pokud máte vyrážku, nepoužívejte jej.

V těhotenství

Esenciální oleje jsou velmi silné a existuje toho tolik, co o nich stále ještě nevím. A protože přesně neznáme, jak esenciální oleje ovlivňují naše tělo, měli bychom se vyhnout jejich užívání v těhotenství. Avšak používání přípravků, které obsahují oleje, by mělo být bezpečné i v těhotenství. Je vhodné vyhnout se olejům z těchto rostlin: bazalka, šalvěj, hřebíček, yzop, fenyklová semínka, jalovec, majoránka, rozmarýn, tymián a libavka poléhavá (esenciální olej je označen jako wintergreen). Avšak květiny, které se nacházejí v produktech péče o pleť, jako je růže, levandule a heřmánek jsou v pořádku. bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here