Věděli jste, že i juka je léčivá?

juka
Zdroj foto: pixabay

Juka vláknitá (Yucca filamentosa) je původem ze Střední a Severní Ameriky. U nás se pěstuje jako okrasná rostlina. Od středověku jsou však její listy a kořeny (oddenky) používání jako projímadlo.

Jak juka vypadá

Juka má po celou dobu růstu vláknité dlouhé listy, jednou za dva roky vykvete vysokým květenstvím bílých květů.

juka kvet
Zdroj foto: Maja Dumat 

Kde juku pěstovat

Juka vyžaduje slunné stanoviště a propustnou půdu. Nemusí být často a příliš zalévána – to je spíše na škodu. Rozmnožuje se oddenky, které vytvářejí nové výhony, a tak ji snadno namnožíte dělením trsů.

Co je léčivé

Z juky jsou léčivé listy a oddenky. Používaly se odedávna jako projímadlo, ale pomáhají také vyplavovat toxické látky z těla, pomáhají při revmatických artrózách, zánětech kloubů, Crohnově chorobě. Detoxikace organismu pomocí juky se doporučuje zejména lidem středního a vyššího věku.

Juka se také používá v homeopatii, a to zejména při onemocnění jater, žlučníku, slinivky břišní nebo nemocí kůže (včetně rakoviny).

Jedlé květy

Zajímavé je, že i květy jsou jedlé. Například v Itálii se květy juky marinují a jsou vyhledávanou pochoutkou.

Tinktura z juky

V domácích podmínkách si můžete vyrobit tinkturu. Několik oddenků juky omyjte a nakrájejte na menší kousky. Napěchujte je do lahve a zalijte 40% alkoholem nebo lihem. Nechte aspoň 3 týdny stát na okně, můžete občas protřepat. Potom přeceďte přes čisté plátýnko nebo jemný cedník a používejte asi 20 kapek 1x denně pro detoxikaci organismu nebo při výše uvedených obtížích. Užívejte maximálně 3 týdny a pak si dejte 3 týdny pauzu.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here