Jmelí, symbol vánoc

Jmelí – symbol ochrany a lásky, neodmyslitelně patří k Vánocům a tradičním vánočním zvykům. Ochraňuje domov, na jehož dveřích je zavěšeno, a tvrdí se, že čím více má bobulí, tím více štěstí a radosti v novém roce přinese.

Rostlinka má bílé bobulky na zeleném, rozvětveném keříku. Najdeme jej na stromech, z nichž čerpá živiny pro vlastní růst.

Tradice a zvyky

Jmelí je považováno za symbol života a lidé stále věří, že chrání před nemoci a zlem. Podle křesťanů bylo jmelí nejprve stromem, ze kterého Josef vyřezal kolébku pro Ježíška. Později tento strom porazili Římané na výrobu kříže pro Ježíšovo ukřižování, a proto potomci stromu seschli do drobných keříků.

Způsob, jakým jmelí přijímá živiny, symbolizuje obřad přijímání těla a krve Kristova, a tak se jmelí udrželo jako symbol vánočních svátků po celém světě.

Magický vliv rostliny se umocní, jestliže je snítka darována, nikoli zakoupena. Polibek pod větvičkou jmelí na Štědrý den má dvojici zajistit lásku a plodnost. Díky lepivým složkám bobulí prý jmelí dokáže udržet svazek mezi mužem a ženou.

Léčivé účinky

Jmelí je mezi lidmi známo jako rostlina jedovatá. Není to úplně pravda, toxické jsou pouze bílé bobulky.

Samotný zelený keřík má léčivé účinky a pomáhá při:

– bolestech hlavy

– léčení zánětu nervů

– degenerativních onemocnění kloubů (artróza)

– kornatění tepen a vysokém krevním tlaku

– zpomalení pulzu a zklidnění srdeční činnosti

– vyvolání děložních stahů

– mírnění klimakterických potíží

– podpoře peristaltiky střev

– skleróze

Způsob použití

Bylinka je součástí čajových směsí, ve formě prášku či nálevu, také se ze jmelí vyrábí tinktura. Nevhodný je odvar z rostliny, účinné látky se varem rozkládají a ztrácejí schopnost působit na lidský organismus.

Při přípravě tinktury doma potřebujeme na 200 g jmelí 1 litr vodky.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
TIP
Popis:

Internetový obchod s produkty pro zdraví. Prozdravi je největším internetovým obchodem s doplňky stravy, přírodní kosmetikou, zdravotními přístroji a zdravou výživou v České republice.

 

nabídka produktů

 

TIP
Popis:

Jsme rodinná firma, která se zabývá prodejem a obchodem už od roku 1992. V posledních letech děláme radost lidem přírodní kosmetikou, doplňky výživy, vitamíny, speciálními jedlými oleji a medicínou.

 

nabídka produktů

 

TIP
Popis:

Cílem Pepi je být spolehlivým partnerem pro výběr produktů do domácnosti a na zahradu. Neustále se snaží rozšiřovat sortiment a kvalitu vlastních služeb.

 

Nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here