Jmelí, symbol vánoc

Jmelí – symbol ochrany a lásky, neodmyslitelně patří k Vánocům a tradičním vánočním zvykům. Ochraňuje domov, na jehož dveřích je zavěšeno, a tvrdí se, že čím více má bobulí, tím více štěstí a radosti v novém roce přinese.

Rostlinka má bílé bobulky na zeleném, rozvětveném keříku. Najdeme jej na stromech, z nichž čerpá živiny pro vlastní růst.

Tradice a zvyky

Jmelí je považováno za symbol života a lidé stále věří, že chrání před nemoci a zlem. Podle křesťanů bylo jmelí nejprve stromem, ze kterého Josef vyřezal kolébku pro Ježíška. Později tento strom porazili Římané na výrobu kříže pro Ježíšovo ukřižování, a proto potomci stromu seschli do drobných keříků.

Způsob, jakým jmelí přijímá živiny, symbolizuje obřad přijímání těla a krve Kristova, a tak se jmelí udrželo jako symbol vánočních svátků po celém světě.

Magický vliv rostliny se umocní, jestliže je snítka darována, nikoli zakoupena. Polibek pod větvičkou jmelí na Štědrý den má dvojici zajistit lásku a plodnost. Díky lepivým složkám bobulí prý jmelí dokáže udržet svazek mezi mužem a ženou.

Léčivé účinky

Jmelí je mezi lidmi známo jako rostlina jedovatá. Není to úplně pravda, toxické jsou pouze bílé bobulky.

Samotný zelený keřík má léčivé účinky a pomáhá při:

– bolestech hlavy

– léčení zánětu nervů

– degenerativních onemocnění kloubů (artróza)

– kornatění tepen a vysokém krevním tlaku

– zpomalení pulzu a zklidnění srdeční činnosti

– vyvolání děložních stahů

– mírnění klimakterických potíží

– podpoře peristaltiky střev

– skleróze

Způsob použití

Bylinka je součástí čajových směsí, ve formě prášku či nálevu, také se ze jmelí vyrábí tinktura. Nevhodný je odvar z rostliny, účinné látky se varem rozkládají a ztrácejí schopnost působit na lidský organismus.

Při přípravě tinktury doma potřebujeme na 200 g jmelí 1 litr vodky.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here