Jilm habrolistý

Česky: 

Jilm habrolistý
Latinsky: 

Ulmus minor
Slovensky:

Brest hrabolistý

Jilm habrolistý je listnatý strom, který často najdeme v lužních lesech a v parcích. Jeho kůra má však využitelné léčivé účinky.

jilm habrolistý
Česky: Jilm habrolistý Latinsky: Ulmus minor Slovensky: Brest hrabolistý

Léčivé účinky

  • Má dezinfekční účinky.
  • Působí svíravě.
  • Snižuje podrážděnost trávicího traktu.
  • Pomáhá při poruchách trávení.

Použití a přípravky

Užívá se kůra, ale pouze jen z mladých větviček. Stará, popraskaná kůra žádné účinné látky neobsahuje. Kůru je třeba sušit co nejrychleji ve stínu, ale je také možné i na slunci.

O jilmu habrolistém

jilm habrolistý využití

Jilm habrolistý (Ulmus minor) je listnatý strom, který roste často na okrajích lesů, ve smíšených hájích a lužních lesích až po pahorkatiny. Často se vysazuje v zahradách a parcích.

Užívaná kůra obsahuje třísloviny (až 3,5%), dále hořčiny, slizové látky, pryskyřice, kyselinu tannovou, ulmain, fytosterin aj. Účinné látky mají dezinfekční účinky, podporuje sliznice, také má stahovací účinky a zmírňuje podráždění střevních stěn.

Domácí přípravky

  • Odvar: Vrchovatá lžíce drcené kůry na 1 l vody povaříme a odstavíme na 10 minut, poté scedíme a popíjíme vlažný.
foto: José María Escolano, José María Escolano
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
TIP
Popis:

Internetový obchod s produkty pro zdraví. Prozdravi je největším internetovým obchodem s doplňky stravy, přírodní kosmetikou, zdravotními přístroji a zdravou výživou v České republice.

 

nabídka produktů

 

TIP
Popis:

Jsme rodinná firma, která se zabývá prodejem a obchodem už od roku 1992. V posledních letech děláme radost lidem přírodní kosmetikou, doplňky výživy, vitamíny, speciálními jedlými oleji a medicínou.

 

nabídka produktů

 

TIP
Popis:

Cílem Pepi je být spolehlivým partnerem pro výběr produktů do domácnosti a na zahradu. Neustále se snaží rozšiřovat sortiment a kvalitu vlastních služeb.

 

Nabídka produktů