Poznáte jedovaté rostliny? Dejte si na ně velký pozor

lilek černý

Stále si povídáme o léčivkách, ale i mezi léčivkami se najdou rostliny, které jsou částečně nebo zcela jedovaté. Poznáte je? Víte, jak je rozeznat v přírodě a proč se jim raději vyhýbat, i když některé z nich mají i prokazatelně léčivé účinky?

Dají se jedovaté rostliny poznat na první pohled?

To se nedá jednoznačně říci. Některé rostliny dávají navenek signál, že jsou jedovaté, a to například výraznými barvami (orsej, blatouch, pryskyřník) nebo zápachem (blín). Většina jedovatých rostlin je však na první pohled krásná a vypadá „mírumilovně“. Některé jsou i léčivé – ovšem jen v rukou odborníků, kteří přesně vědí, jak výtažky z rostlin dávkovat např. do léků.

Které rostliny jsou smrtelně jedovaté

Mezi stromy je u nás jedovatý pouze tis. Má jedovaté jehličí, dřevo i semena. Nejedovaté jsou pouze plody – ovšem ty obsahují právě zmíněná jedovatá semena.

Jedovaté keře jsou následující: lýkovec, rojovník bahenní, zlatý déšť a škumpa.

Ve vyšších polohách rostou tyto jedovaté rostliny: oměj, kýchavice, náprstník červený.

Jedovaté jsou také mnohé lilkovité rostliny. Určitě znáte lilek černý, lilek potměchuť, rulík zlomocný a patří sem i zelené plody bramboru.

Pozor si dejte také na tyto rostliny kvetoucí na jaře: orsej, blatouch, čemeřice, hlaváček, koniklec, pryskyřník.

Zdraví škodlivé jsou i krásné červené plody konvalinky.

liliovitých rostlin jsou jedovaté vraní oko čtyřlisté (pozor na záměnu plodu s plodem borůvky), kýchavice bílá a černá a ocún.

Dalšími jedovatými rostlinami jsou bolehlav, rozpuk jízlivý, vratič (žlutě kvetoucí na všech loukách během léta) a některé druhy starčků.

Prevence před otravou

Jako nejvhodnější prevence před tím, abychom se neotrávili nějakou jedovatou rostlinou, je sbírat jen rostliny, které dobře známe. Pokud si nejsme jisti, zkusíme najít rostlinu v herbáři, literatuře nebo se zeptáme odborníka. Zvláště děti poučíme, aby nesbírali žádné plody, které neznají, i když tak hezky vypadají (viz vraní oko čtyřlisté, bobule tisu nebo plody konvalinky). V zahradě, která je volně přístupná dětem, raději takové rostliny vůbec nepěstujeme.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here