Jasan ztepilý

Česky:
Jasan ztepilý
Latinsky:
Fraxinus excelsior
Slovensky: 
jaseň štíhly

Jasan ztepilý (Fraxinus excelsior) je obrovský strom, který mimo svého majestátního postavení má také mnohé léčivé účinky.

jasan ztepilý
Česky: Jasan ztepilý Latinsky: Fraxinus excelsior Slovensky: jaseň štíhly

Léčivé účinky

  • Má antibakteriální vlastnosti.
  • Používá se jako léčba pro hojení ran a vředů.
  • Snižuje horečku.
  • Působí jako lék na průjem i na zácpu.
  • Má diuretické vlastnosti.
  • Pomáhá při léčbě dny u starších pacientů.
  • Je prospěšný při revmatických poruchách (osteoartritida a revmatoidní artritida).
  • Má prospěšné vlastnosti na činnost ledvin a močového měchýře.
  • Používá se k odstranění kamenů v močovém traktu.

Použití a přípravky

Pro léčivé účinky se využívají listy a kůra stromu, někdy také semena. Existuje velmi dlouhá historická tradice používání jasanu jako léku. Jeho použití jako léčivé byliny bylo proslavené díky řeckému lékaři jménem Hippocrates (460-377 př.n.l.).

Hildegard z Bingenu (1098 – 1179), německý spisovatel, skladatel a filozof, píše o použití jasanu jako přírodní léčbě dny a revmatismu.

Listy, kůra a mladé větve obsahují kumariny (fraxin, esculin a příbuzné látky), které inhibují růst bakterií a hub.

Používá se také jako náhrada za chinin, který pochází z rostliny Cinchona pubescent.

Vikingové považovali jasan za posvátný strom. V norské mytologii byl jasan Yggdrasil obrovský strom, který byl středem světa a rozšířil svou korunu po celé zemi. Říkalo se, že je to světový strom, kolem kterého existovalo devět světů.

O jasanu

Jasan ztepilý (Fraxinus excelsior) se nachází ve většině oblastí Evropy od Středozemního moře na jihu až po Norsko na severu a na východě Kavkazu a západního Ruska. Dorůstá výšky až 40 metrů a má dlouhou životnost – průměrně dosahuje stáří 200 let, ale je možné najít také stromy, které jsou staré více než 500 let.

Listy se objevují pozdě na jaře, někdy po začátku června a opět na podzim. Malé květy jsou červenohnědé až černé a postrádají normální okvětní listy. Jasany nekvetou, dokud nedosáhnou 30 let. Některé stromy mají samičí květy, zatímco jiné mají samčí květy nebo dokonce obojí. Je také známo, že jasan mění své pohlaví z roku na rok. Jasan se rozšiřuje obvykle větrem a semena jsou rozptylována stejným způsobem.

Dávkování a podání

  • Jako infuze – jedna nebo dvě čajové lžičky v šálku horké vody. Nechte louhovat na 2 až 3 minuty. Pijte jeden až dva šálky denně.
  • Jako odvar – jedna čajová lžička prášku v šálku vody. Krátce se vaří a pak se louhuje 2 až 3 minuty. Pijte jeden šálek denně. Pro přitažlivější chuť přidejte mátu.

Listy by měly být sbírány počátkem léta, kdy jsou glazovány tenkou sliznicí. Poté se vysuší a skladují ve vzduchotěsné nádobě.

Nejlepší je sbírat kůru na jaře, pak ji usušit a rozemlet na prášek. Semena je třeba sklízet, když jsou mladá a zelená.

Možné nežádoucí účinky a interakce

Nejsou zaznamenány žádné vedlejší účinky, pokud se jasan používá jako bylinný přípravek v přiměřeném množství.

Jasan může u některých lidí způsobit alergické reakce. Byly hlášeny případy alergie na pyl, ale jsou považovány za neobvyklé.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty