Jarní léčivky pro zdraví

lecive bylinky

Během jarních dnů rozkvétají první léčivky, kterými můžete podpořit imunitu, pomoci hojení ran nebo zvládání chřipky. Některé z nich si snadno vypěstujete na zahradě, další posbíráte na louce nebo na květnaté zahradě.

Na jaře pečujte o játra a žlučník

Abyste po zimě nastartovali organismus a dopřáli svému tělu zdravější vstup do nového roku, je třeba dbát především o léčivky, které působí na játra a žlučník. S jarním čištěním krve je spojena i zvýšená péče o ledviny, které snadno posílíte kombinací několika léčivek.

Z lučního kvítí si můžete naservírovat smetanku lékařskou neboli pampelišku, která obsahuje kyselinu listovou a podporuje detoxikaci organismu. Výborně se hodí například do salátů. Kombinovat ji můžete se sedmikráskou, která je vhodná při kašli, zahlenění a poruchách trávení. Sedmikráska je zároveň výborná bylinka pro celkovou jarní detoxikaci. Stačí 10 kvítků denně a váš organismus se začne přirozeně pročišťovat. Výborným pomocníkem je také medvědí česnek, který ulevuje při chřipce, nachlazení a zánětech horních cest dýchacích. Klasikou našich zahrádek je pažitka, která obsahuje vitaminy C, B, řadu minerálních látek a silice.

cesnek

Jedlý a zdravý měsíček

Měsíček lékařský platí za jednu z nejlepších bylin na onemocnění a poranění pokožky. Jeho pěstování není náročné, ale užitek z bylinky je veliký – pomůže při popáleninách, zánětech i malých rankách. Používá se i proti bakteriím, virům a houbám a pro zklidnění popálené kůže od sluníčka. Dá se z něho připravit výtečný čaj nebo domácí tinktura. „Měsíček lékařský pochází z jihu, proto vyžaduje slunné stanoviště a potrpí si i na dostatek prostoru, stísněné stanoviště mu rozhodně nebude stačit. Vyhovují mu spíše polosuché půdy a není náročný na podmínky pěstování,“ vysvětluje Vašek, šéfzahradník z Flos zahradnictví v Praze.

Domácí měsíčková tinktura

Vrchovatou hrst květu měsíčku zalijte 1 litrem pravé pálenky. Směs nechte 14 dní luhovat za oknem na sluníčku a poté důkladně přeceďte.

Kopřivový čaj jako od babičky

Listy kopřivy byly od nepaměti základní medicínou našich babiček díky svým protizánětlivým vlastnostem. Tato přírodní antihistaminika obsahují řadu vitaminu a minerálů, proto se doporučuje dopřát si jarní čaj z mladých kopřiv. Na běžný šálek o 250 ml bude stačit vrchovatá lžička čerstvých či sušených kopřiv.

kopriva

Kořen pampelišky pro detoxikaci jater a žlučníku

Pampeliška patří k nejvděčnějším bylinkám, protože ji můžete zpracovat prakticky celou. Její květy, listy i kořeny jsou velmi prospěšné. Pro jarní detoxikaci je účinný kořen, který podpoří zejména činnost jater a žlučníku. Obsahuje také spoustu vitaminů a minerálů.

Čaj z kořene pampelišky

Vrchovatou čajovou lžičku kořene dejte přes noc do 250 ml studené vody. Druhý den ji svařte, ale po dosažení varu už dále nevařte. Čaj pečlivě sceďte a pijte půl hodiny před snídaní nebo po ní.

Řebříček uleví při chřipce a horečce

Hořký řebříček představuje výbornou pomoc při léčbě chřipky a horečky. Stačí jednu vrchovatou lžičku řebříčku zalít horkou vodou a vyluhovat. Samotný řebříček je ovšem poměrně hořký a chuťově ne zcela dobrý, proto řebříčkový čaj řada lidí dochucuje výraznou mátou, která přebije jeho hořkost, ale nevezme nic z jeho účinků.

Další jarní léčivky

Léčivých rostlin, které na jaře podpoří vaši vitalitu, najdeme celou řadu. Bylinkáři používají dubovou a vrbovou kůru, hojně používaný je i kořen řady léčivek – anýzu, anděliky, kozlíku nebo prvosenky. Léčivé jsou i květy podbělu, violky vonné, plicníku nebo podléšky. V pozdějších jarních měsících využijete listy břízy, pažitky či brusinky.

—————-Komerční článek——————-

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here