Obohaťte svou zahrádku japonskou petrželí s hojným využitím

japonska petrzel
Zdroj foto: No machine-readable author provided. Mbc assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Pokud byste si chtěli přidat k petrželi, šalvěji, rozmarýnu nebo mátě do bylinkové zahrádky něco exotického, Mitsuba může být tou správnou volbou. Japonská petržel neboli Mitsuba (Cryptotaenia japonica) patří do čeledi Apiaceae (miříkovité), kam se řadí například i mrkev. Pochází z východní Asie.

Využití najde celá rostlina

Rostliny jsou nízké, dorůstají asi 45,5 až 61 cm, se srdčitými, lehce nařasenými listy. Světle růžové květy se objevují v polovině léta.

Všechny části rostliny jsou jedlé, od kořenů až po semena; někteří lidé však uvádějí toxické účinky (dermatitida) při opakovaném kontaktu a toxicitu při konzumaci velkého množství rostliny. Chuť je údajně podobná celeru v kombinaci s petrželí, šťovíkem a koriandrem.

Jak bylinu pěstovat

Mitsuba se snadno sama vysemeňuje. Někteří lidé uvádějí, že japonská petržel může být invazivní. Pokud chcete mít větší kontrolu nad tím, kde vyraší, nezapomeňte odstřihnout květy dříve, než se vysemení. Daří se jí na vlhkém, stinném místě – ideálně pod stromy.

Dbejte na to, abyste japonskou petržel vysadili na místo s dobrou drenáží. Při pěstování petržele vysévejte semena v dubnu do interiéru nebo počkejte, až se venku oteplí, a vysévejte přímo. Klíčení je poměrně rychlé.

Když jsou sazenice malé, je třeba je chránit před slimáky a plži. Kromě nich nemá Mitsuba žádné výraznější problémy ani škůdce. Japonskou petržel sklízejte po několika listech ve svazečcích stejně jako ostatní bylinky. Používejte ji čerstvou nebo ji na poslední chvíli přidejte do vařených pokrmů.

Příznivé účinky na lidský organismus

petrzel japonska
Zdroj foto: commons.wikimedia.org

Mitsuba obsahuje živiny, jako jsou vitaminy a minerály, které jsou prospěšné pro lidské zdraví. Níže jsou uvedeny některé z populárních zdravotních přínosů:

  • Bojuje proti osteoporóze
  • Podporuje zdravé kosti
  • Podporuje zdravý krevní oběh
  • Přírodní posilovač imunity
  • Zklidňuje nervový systém
  • Zmírňuje nachlazení
  • Bohatá na antioxidanty
  • Uvolňuje napjaté svaly
  • Napomáhá při bolesti krku
  • Úleva od stresu

Kulinářské využití

Rostlina je jedlá a v Japonsku a dalších asijských zemích se běžně používá jako příloha a kořenová zelenina. Používá se jako ochucovadlo s příchutí připomínající petržel. Sazenice a mladé listy lze použít do salátů. Při vaření by se listy neměly vařit déle než několik minut, jinak se zničí jejich aroma.

Klíčky se přidávají do salátů a polévek. Bílé stonky se blanšírují, dokud jsou měkké, a mají podobnou chuť jako koriandr. Stejně jako petržel se může také sušit, drtit a používat k posypání jídla jako jiné sušené bylinky, i když je pak méně aromatická.

Zdroj: gardeningknowhow.com, thespruceeats.com, drhealthbenefits.com
bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here