Jalovec obecný je skutečnou raritou mezi dřevinami, protože jej můžete využít mnoha způsoby. Jako zahradníci si s ním můžete zpestřit zahradu, protože mnoho kultivarů skutečně může být použito jako solitéra, popř. jako živý plot. Jako milovníci bylinek využijete jalovčinky. A jako milovníci zvěřiny nebo různých alkoholických nápojů využijete rovněž plody-jalovčinky, tentokrát jako koření.
Jak jalovec vypadá
Jalovec je jehličnatý keř vysoký až 12 metrů, který má své květy v šišticích, ze kterých vzniknou po oplození a dozrání jalovčinky.
Kde jalovec roste
Jalovec roste ve světlých jehličnatých lesích, na pastvinách, vřesovištích a slatinách od nížin do podhůří. Roste po celé severní polokouli a najdeme jej na Atlasu, Kavkaze, nebo dokonce v Himalájích.
Co se sbírá
Sbírají se jalovčinky (plody), a to na podzim. Je lépe sbírat je v rukavicích, protože barví a větvičky zase dost píchají. Chutnají po pryskyřici a trochu kořenně, nejprve palčivě sladce, později poněkud hořce.
Co je účinná složka
Účinnou složkou jsou silice, kyseliny, flavonoidy a cukr. Největším využitím jalovce je jako diuretikum, tedy jako močopudná bylinka. Užívá se v nálevu, buď samostatně, nebo v kombinaci s jinými bylinkami při chorobách močového ústrojí a při vodnatelnosti. Nesmí se používat pouze při prudkých zánětech ledvin a v těhotenství – tam je použití kontraindikováno. Zevně se pak používá výtažek z jalovčinek jako obklad při revmatismu.
Použití v kuchyni
V kuchyni můžete sušené jalovčinky použít při úpravě ryb a zvěřiny, popř. i zeleniny (například kysané zelí). Dále se používá při výrobě alkoholických destilátů (borovička, jin).
Zajímavost
Použití jalovce jako léčivky je prokazatelné již od středověku.