
Bylinky provázejí evropské kultury od nepaměti. V každém historickém období měly své místo v léčitelství, kuchyni, rituálech, kosmetice i magii. Znalosti o jejich účincích a použití se po staletí předávaly ústně, později písemně, a staly se základem mnoha léčebných i duchovních tradic. Historie využívání bylinek v Evropě je fascinující směsicí přírodních poznatků, lidových pověr, náboženských vlivů i vědeckého pokroku.
V tomto článku si přiblížíme historické způsoby využití bylinek v Evropě – od pravěkých sběračů, přes antické lékaře a středověké bylinkáře, až po období renesance a novověku.
-
Pravěk a raná doba kamenná
Nejstarší archeologické nálezy potvrzují, že už pravěké kultury znaly a používaly léčivé rostliny. Pylová analýza z hrobky neandertálce ukázala, že jeho tělo bylo obklopeno bylinami s léčivými účinky, jako je řebříček nebo sléz. Pravěcí lidé byli sběrači, a tedy dobře znali své okolí – věděli, které rostliny utišují bolest, hojí rány nebo vyvolávají halucinace.
V tomto období byly bylinky využívány především:
- jako přírodní léky
- při rituálech a magických obřadech
- k vykuřování a ochraně před zlými silami
-
Starověké Řecko a Řím
S rozvojem antické kultury nastal obrovský rozmach bylinného léčitelství. Lékaři jako Hippokrates, Dioskoridés a Galenos položili základy systematického poznání léčivých rostlin. Dioskoridés napsal slavné dílo De Materia Medica, které se používalo v Evropě až do novověku.
Typické bylinky antiky:
- Máta – na trávení a osvěžení
- Levandule – k provonění a proti nespavosti
- Rozmarýn – k očistě a stimulaci paměti
- Fenykl – při kolikách a nadýmání
- Tymián – jako antiseptikum
Řekové a Římané bylinky využívali nejen v medicíně, ale také v koupelích, kosmetice, kuchyni a náboženských rituálech.
-
Raný středověk a klášterní medicína
Po pádu Říma se znalosti o bylinách začaly uchovávat především v klášterech. Mniši zakládali bylinkové zahrady, překládali staré texty a sami psali lékařské spisy (např. Capitulare de villis nebo Herbarium Apuleia). Nejznámější postavou byla svatá Hildegarda z Bingenu, která spojovala léčbu bylinami s duchovním přístupem k tělu i přírodě.
Bylinky v tomto období měly medicínské, magické i symbolické funkce. Běžně se používaly:
- Měsíček lékařský – na hojení ran
- Šalvěj – „kdo má šalvěj, nepotřebuje lékaře“
- Heřmánek – proti bolestem a zánětům
- Kopřiva – na očištění krve a kloubní potíže

-
Lidová medicína a čarodějnictví
Ve venkovských oblastech se udržovala lidová tradice léčitelství, často nezávislá na církevní autoritě. Léčitelé a bylinkářky – často označovaní jako “babky kořenářky“ – znali rostliny dokonale a používali je při porodech, horečkách, zánětech, ale i při kletbách a zaklínání.
Magické použití bylin:
- Třezalka tečkovaná – ochrana před zlými duchy
- Česnek – proti čarodějnicím a moru
- Jmelí – přinášelo štěstí, chránilo obydlí
- Pelyněk – k očistě prostoru a při pohanských rituálech
V období honů na čarodějnice byla znalost bylin často považována za nebezpečnou, a mnoho nevinných žen bylo za svou dovednost upáleno nebo odsouzeno.
-
Renesance a herbáře
Období renesance přineslo znovuobjevení antické moudrosti. Vznikají první tištěné herbáře, kde se systematicky popisují byliny, jejich vzhled, účinky i způsoby užívání. Lékaři jako Paracelsus hledají spojení mezi vědeckým poznáním a alchymií, bylinky se kombinují s minerály a kovy.
Známé herbáře:
- Hortus Sanitatis (1491)
- Herbář lékařský od Mattioliho (16. stol.)
- Kniha bylin od Adama Lonitzera
Rostlinné extrakty se začínají více zpracovávat do tinktury, destilátů a mastí, vzniká první laboratorní farmacie.
-
Novověk a počátek moderní medicíny
Od 17. století se objevují první chemicky izolované látky z bylin – např. morfin z máku, chinin z chinovníku nebo kofein z kávovníku. Přesto se bylinky stále hojně využívají v domácnostech, zvláště na nachlazení, trávení, menstruační potíže či nespavost.
Běžně se používaly:
- Bez černý – na potivý čaj při horečce
- Lípa – na nachlazení a nervy
- Tymián – při kašli
- Petržel – při problémech s močovým ústrojím
Ve 20. století ustupuje tradiční bylinkářství moderní farmacii, ale v posledních desetiletích dochází k obnově zájmu o přírodní léčbu a alternativní medicínu.
Historie využívání bylinek v Evropě je pestrá, bohatá a mnohovrstevná. Od duchovních rituálů pravěkých kmenů, přes systematickou práci antických lékařů, po lidové znalosti venkovských léčitelů a klášterních zahradníků – bylinky byly vždy neoddělitelnou součástí lidského života. Dnes se k těmto kořenům znovu vracíme, často s pomocí moderní vědy, abychom navázali na moudrost předků a využili léčivou sílu přírody v péči o zdraví i duševní pohodu.